Měnový fond eurozóně pomůže nákupem dluhopisů Španělska a Itálie

Ekonomika
5. 10. 2011 17:30
MMF chce pomoci eurozóně odkupem dluhopisů.
MMF chce pomoci eurozóně odkupem dluhopisů.

Mezinárodní měnový fond (MMF) se dnes nabídl, že eurozóně při řešení dluhové krize pomůže nákupy španělských a italských státních dluhopisů. Šéf MMF pro Evropu Antonio Borges uvedl, že fond by mohl v případě potřeby investovat do těchto obligací spolu se záchranným fondem eurozóny EFSF a v krajním případě i sám. Chce tím přispět k uklidnění investorů a posílit jejich důvěru ve velké ekonomiky eurozóny ohrožené šířením dluhové krize.

Borges řekl, že nabídka MMF je zatím spíše hypotetická, bude záviset na konkrétní podobě fungování EFSF. Fond by k nákupům státních dluhopisů přistoupil za výjimečných okolností. "Nabízíme jen takovouto možnost," řekl. "Jakékoli investice, které bychom do Španělska nebo Itálie podnikli, by byly založeny na plné důvěře v to, že tyto země jsou na správné cestě, jsou solventní a podnikají všechny kroky, které by podnikat měly," dodal.

Úvěrové náklady španělské a italské vlády kvůli dluhové krizi v eurozóně letos prudce rostou. Borgesova nabídka přichází poté, co ratingová agentura Moody's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie o tři stupně na A2.

Kromě společných investic s EFSF by MMF rovněž mohl poskytnout oběma zemím preventivní úvěrovou linku. Mohl by zajít i dál a investovat do dluhopisů přímo, k tomu by ale nejprve musel vytvořit zvláštní finanční nástroj, řekl Borges. Co se týče Řecka, MMF se podle Borgese chce určitě zúčastnit druhého kola pomoci, pokud bude spokojen s tím, jak je země odhodlána řešit své dluhové problémy.

MMF v dnešním regionálním výhledu pro Evropu zdůraznil, že k obnovení ekonomického růstu musí Evropa nutně podniknout komplexní a rázná opatření. Růst v Evropě se v důsledku globálních otřesů a poté eskalace dluhové krize výrazně zpomalil, konstatoval fond.

Výhled předpovídá, že celá Evropa v příštím roce zpomalí růst hrubého domácího produktu z letošních 2,3 procenta na 1,8 procenta a skutečný výsledek může být podle zprávy ještě horší. V zářijové globální prognóze MMF odhadl pro eurozónu zpomalení růstu na 1,1 procenta z letošního tempa 1,6 procenta.

Borges k nové předpovědi pro Evropu uvedl, že evropští lídři musejí rychle přistoupit k realizaci nových opatření dohodnutých na červencovém summitu EU. "Je to velmi nutné k obnovení důvěry spotřebitelů, trhů a investorů," uvedl ředitel evropského oddělení MMF.

Borges v rozhovoru pro agenturu Reuters rovněž uvedl, že Evropa bude potřebovat na rekapitalizaci svých bank 100 miliard až 200 miliard eur (2,5 bilionu až pět bilionů korun). Aby získala zpět důvěru investorů, měla by rovněž přijít s komplexním plánem pro celé své hospodářství.

"Mluvíme o 100 až 200 miliardách eur, což z našeho pohledu je velmi, velmi malá částka ve srovnání s velikostí evropských kapitálových trhů a zdroji nového, rozšířeného EFSF," řekl Borges v rozhovoru. "Hodně se mluví o francouzských bankách, ale problém je velmi široký. Žádný bankovní sektor na světě nemůže odolat všeobecné ztrátě důvěry a my musíme obnovit tuto důvěru v celé Evropě."

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ