Menší americké banky vracejí státu finanční prostředky
02.04.2009 15:27
Čtyři menší regionální banky se tento týden staly prvními americkými finančními institucemi, které vrátily federální vládě poskytnutou státní pomoc. Bankovní sektor tak začíná opouštět program stabilizace finančního systému TARP, protože kvůli jeho zpřísněným podmínkám mají svázané ruce v odměnách zaměstnanců a v dalších výdajích, napsal list The New York Times.
Newyorská Signature Bank, Old National Bancorp z Indiany, Iberiabank z Louisiany a kalifornská Bank of Maria Bancorp skoupily zpět za 338 milionů dolarů preferenční akcie, které na podzim v rámci programu TARP prodaly vládě, aby získaly nový kapitál.
Přísné restrikce uvalené vládou na banky, které využívají státní pomoc, se již zajídají řadě z nich. Je tomu tak hlavně proto, že nemohou náležitě ocenit manažery, a tím ztrácejí nejkvalitnější zaměstnance právě v kritické době. Chicagská Northern Trust v únoru prohlásila, že vrátí co nejrychleji více než 1,5 miliardy dolarů poté, co z Kongresu zazněly kritiky na její sponzorování společenských a sportovních akcí.
Z největších amerických bank již záměr vrátit vládě peníze předčasně oznámily Goldman Sachs, Wells Fargo, JPMorgan Chase a Bank of America. Bývalý americký ministr financí Henry Paulson těmto bankám na podzim peníze ve snaze o posílení bankovního systému v podstatě vnutil, prezident Barack Obama však letos těmto bankám nařídil výrazně omezit platy manažerů a umožnil vracet peníze dříve.
Státní podpora bankám je mezi americkou veřejností krajně nepopulární. Ministr financí Tim Geithner minulý týden prohlásil, že bude mít na podporu bank ještě asi 135 miliard dolarů, včetně peněz, které se ministerstvu od bank vrátí. Kongres na podzim schválil program TARP v celkové výši 700 miliard dolarů.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.