Německá kancléřka Angela Merkelová se dohodla s premiéry pěti německých spolkových zemí, na jejichž území stojí jaderné elektrárny, na dočasném odstavení sedmi nejstarších bloků postavených před rokem 1980.
Odstávka by měla trvat tři měsíce, během nichž chce německá vláda přezkoumat bezpečnost všech 17 jaderných elektráren v zemi.
Zda odstavené elektrárny zůstanou mimo provoz i po vypršení této lhůty, není podle ministra životního prostředí Norberta Röttgena zatím jasné. Minimálně dvě zařízení to ale potká. Premiér Bádenska-Württemberska Stefan Mappus dnes oznámil, že natrvalo ukončí činnost tamní elektrárna Neckarwestheim I. Stejný osud stihne podle bavorského ministra životního prostředí Markuse Södera i elektrárnu Isar I u Landshutu.
Vedle sedmi starších zařízení nebude do sítě znovu připojena ani problémová severoněmecká elektrárna Krümmel. Do poloviny roku tak bude Německo získávat elektřinu jen z devíti jaderných elektráren. Německý ministr hospodářství Rainer Brüderle dnes nicméně ujistil, že toto odpojení nebude mít na zajištění dodávek proudu žádný vliv. Podle agentury DPA Německo v současnosti získá z jádra 23 procent elektřiny.
Dočasné odpojení se týká elektráren Neckarwestheim I, Philippsburg I, Biblis A a B, Isar I, Unterweser a už nyní odstavené severoněmecké elektrárny Brunsbüttel. Dohromady mají výkon 7419 megawattů, což by odpovídalo výkonu téměř čtyř Temelínů. Kdy se s jejich odpojováním začne, není zatím známo. V Isaru podle Södera provozovatel E.ON utlumování už zahájil, u elektráren v Bádensku-Württembersku je to podle společnosti EnBW otázka příštích dní.
Kromě zemských premiérů v Berlíně jednali také ministři životního prostředí dotčených spolkových zemí. Podle Södera se shodli, že o bezpečnosti jaderných elektráren musí Německo jednat i s úřady v sousední České republice a Francii. "Česko a Francie jsou totiž blíže než Japonsko," poznamenal bavorský politik.
Merkelová se s ministerskými předsedy Bádenska-Württemberska, Hesenska, Bavorska, Dolního Saska a Šlesvicka-Holštýnska znovu sejde příští úterý, aby s nimi projednala detaily případných úprav energetické politiky Německa. Všechny bezpečnostní otázky, které se jí týkají, by podle kancléřky měly být vyjasněny do 15. června, kdy vyprší tříměsíční moratorium na prodloužení životnosti německých nukleárních zařízení, které Merkelová vyhlásila v pondělí. Jeho součástí jsou bezpečnostní prověrky všech jaderných elektráren v Německu. Tamní vláda tak reaguje na aktuální problémy jaderných elektráren v zemětřesením a tsunami poničeném Japonsku.
Opozice současné kroky vlády považuje za nedostatečné a obviňuje Merkelovou, že se jen snaží "získat body" před blížícími se trojími zemskými volbami. Podle šéfa nejsilnější opoziční strany SPD Sigmara Gabriela by mělo být sedm nejstarších elektráren odstaveno okamžitě a napořád. Loni schválené prodloužení životnosti německých jaderných zařízení v průměru o 12 let by pak vláda měla podle něj zrušit úplně. To samé žádali i účastníci dnešní demonstrace před kancléřstvím, kteří skandovali heslo "Vypnout!" a mávali transparenty se stejným sloganem.