Mezinárodní dohoda o zmrazení těžby ropy je prý blízko

Ekonomika
1. 3. 2016 17:53
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Rusko se domnívá, že k dokončení mezinárodní dohody o zmrazení těžby ropy už je blízko. Vyplývá to z prohlášení předních ruských činitelů. Ministr energetiky Alexandr Novak uvedl, že s dohodou již souhlasilo 15 zemí, které se na celosvětové produkci ropy podílejí téměř třemi čtvrtinami.

Rusko, Saúdská Arábie, Venezuela a Katar se v únoru předběžně dohodly na zmrazení produkce ropy na úrovních z letošního ledna. Podmínily to ale obdobnými kroky u dalších předních producentů, což se ukazuje jako problematické zejména v případě Íránu. Ten je po letech sankcí odhodlán těžbu razantně zvýšit.

Novak neupřesnil, které země již na návrh přistoupily. Prohlásil ale, že dohoda může fungovat i bez účasti Íránu.

Odvětví těžby ropy v Rusku prý návrh na zmrazení těžby podporuje. "Jak oznámil ministr (energetiky Novak), vy všichni s tím návrhem souhlasíte," řekl prezident Vladimir Putin na schůzce s představiteli předních ruských ropných firem. Prezident ale upřesnil, že těžba ropy v Rusku by na lednové úrovni měla zůstat po celý letošní rok.

Ruský prezident Vladimir Putin.Cílem dohody o zmrazení těžby je podpořit ceny ropy. "Řada zemí vyjádřila této iniciativě podporu," uvedl Novak. Rusko by podle něj tento měsíc mělo jednat s ostatními zeměmi o konečném rozhodnutí ohledně zmrazení těžby.

Ceny ropy se od poloviny roku 2014 kvůli nadměrným dodávkám na trh propadly o více než dvě třetiny. Levná ropa je sice přínosem pro spotřebitele i řadu podniků, přináší ale problémy těžařským zemím, včetně Ruska.

Hrubý domácí produkt Ruska se loni propadl o 3,7 procenta, a zaznamenal tak nejvýraznější pokles od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize. Hospodářskou situaci v Rusku nyní komplikují i sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Rusko je největším producentem ropy na světě. V lednu se tam těžba ropy vyšplhala na nové postsovětské maximum 10,88 milionu barelů denně z 10,80 milionu barelů denně v předchozím měsíci. Prodej ropy a zemního plynu zajišťuje v Rusku více než polovinu příjmů státního rozpočtu.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ