MMF: USA prožívají nejhorší krizi od Velké deprese
02.04.2008 10:09
Mezinárodní měnový fond snížil svůj odhad letošního růstu globální ekonomiky. Organizace zároveň uvádí, že panuje 25procentní pravděpodobnost, že celý svět skončí v hospodářské recesi, jejímž klíčovým důvodem bude již probíhající „nejhorší finanční krize v USA od dob Velké hospodářské krize 30. let".
Podle prognózy si letos světová ekonomika polepší o pouhá 3,7 procenta, nejméně od roku 2002. Ještě v lednu přitom MMF počítal s růstem 4,1 procenta.
Washingtonská organizace tak srazila předpověď již potřetí za sebou - původní odhad činil 5,2 procenta. MMF si všímá i politik centrálních bank, například Evropská centrální banka má podle něj stále prostor ke snížení úrokových sazeb.
„Finanční šok, který započal v srpnu 2007 sesuvem amerického trhu druhořadých hypoték, se šíří velmi rychle a nepředpokládanými způsoby. Působí rozsáhlé škody na trzích a institucích přímo v jádru finančního systému," stojí v analýze.
Sama eurozóna by podle projekce měla letos růst tempem 1,3 procenta - lednová předpověď přitom činila 1,8 procenta.
- Navzdory chmurným prognózám však americké burzy včera rostly málokdy vídaným tempem. Index Dow Jones Industrial Average poskočil o 391 bodů, což je osmý nejvyšší bodový zisk v předlouhé historii ukazatele. Takový nárůst odpovídá 3,19 procenta. Index Standard & Poor's 500 posílil o 3,49 procenta. Za velkým optimismem trhů stály zprávy, že velké finanční ústavy Lehman Brothers a UBS emitují akcie, aby získaly nový kapitál - to se vnímá jako signál, že finanční krize je u konce s dechem.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.