Mrzí nás to! kaje se šéf bitcoinové burzy. Investoři přišli o miliardy

Ekonomika
28. 2. 2014 17:11
Bitcoiny.
Bitcoiny.

Mt. Gox, přední burza pro kybernetickou měnu bitcoin, podala u tokijského soudu žádost o bankrotovou ochranu. Kvůli nabourání do počítačových systémů zřejmě ztratila veškeré virtuální mince investorů, oznámil na tiskové konferenci generální ředitel Mark Karpeles.

Karpeles si na tiskovou konferenci místo obvyklého trička oblékl oblek, kajícně se klaněl a omluvil se všem investorům za problémy způsobené kolapsem burzy, ze kterého obvinil "slabost našeho systému".

Mark Karpeles se omlouval investorům.V úterý burza na svých internetových stránkách oznámila, že "prozatím" ukončila všechny transakce. Burzu nedávno postihlo několik technických problémů a zastavila veškeré výběry digitální měny. Důvodem byly podle jejího prohlášení "neobvyklé aktivity". Dnes burza upřesnila, že přišla o 750 tisíc bitcoinů svých klientů a 100 tisíc vlastních bitcoinů, tedy asi o 473 milionů USD (9,4 miliardy korun).

Dluh burzy podle prohlášení činí 6,5 miliardy jenů (1,3 miliardy korun). Její celkový majetek přitom dosahuje jen 3,84 miliardy jenů (747 milionů korun). Do konkursu burza přihlásila 127 tisíc věřitelů, z toho více než 1000 je jich z Japonska.

Ve Spojených státech už jeden z klientů burzu zažaloval. Mohlo by jít o první z mnoha žalob, v nichž budou klienti žádat o náhradu ztracených peněz. Žaloba viní burzu i samotného Karpelese z nedbalosti a podvodu. "Mt. Gox úmyslně a vědomě nezajistila svým klientům takovou úroveň bezpečnosti, za kterou platili," uvedl Gregory Greene, který žalobu podal.

Mt. Gox je jakýmsi druhem specializované směnárny na bázi burzy: umožňuje koupit nebo prodat bitcoiny za dolary a další měny. Jednu dobu byl Mt. Gox největší burzou pro bitcoiny a obstarával více než 80 procent všech obchodů s virtuální měnou.

Bitcoin vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář používající pseudonym Satoši Nakamoto. Měna je navržena tak, aby ji nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. V současnosti je v oběhu zhruba 12,4 milionu bitcoinů. Kybernetické mince "razí" síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním tempem, které se ale postupně zpomaluje. Počet mincí v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů. V roce 2033 jich má být v oběhu 99 procent a poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.

Kolaps burzy je pro digitální měnu tvrdá rána a otřese zřejmě důvěrou v bitcoin. Příznivci bitcoinu totiž tvrdí, že díky šifrování je měna imunní vůči krádežím a padělání.

Autor: Reuters, ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ