Bývalý poslanec Vlastimil Tlustý, který pomohl loni na jaře shodit vládu Mirka Topolánka, se na slovenských reformách podílet nebude. Slováci nakonec jeho angažmá odmítli.
"Beru to jako realitu. Bylo to pro mne příležitosti. Ale nyní situaci čtu tak, že žádné zásadní reformy na Slovensku nebudou," uvedl Tlustý pro on-line deník TÝDEN.CZ. Reagoval tak zprávu, podle které další spolupráci s ním vyloučil předseda slovenského parlamentu Richard Sulík (Sloboda a solidarita - SaS), se kterým měl na reformách spolupracovat.
Jako první informaci přinesl server Lidovky.cz.
Podle mediálních spekulací odmítl Sulík Tlustého právě kvůli tomu, že ex-poslanec pomohl k pádu vlády Mirka Topolánka. Zda to bylo tak nebo jinak, předseda slovenského parlamentu na dotaz TÝDNE.CZ odmítl uvést. "Nebudu s k tomu vůbec vyjadřovat," uvedl Sulík.
Podle svého vyjádření se Tlustý měl se Sulíkem sejít už v srpnu, ale ze schůzky sešlo. "Vůbec jsme spolu nemluvili a ani nebyli v telefonickém kontaktu. Myslel jsem si, že je to způsobeno napjatou situací na Slovensku," uvedl Tlustý v narážce na skutečnost, kdy ještě před vyslovením důvěry kabinetu Ivety Radičové čtyři poslanci z hnutí Obyčejní lidé (kteří byli zvoleni na kandidátce SaS) hrozili vypovězením poslušnosti vládě. V takovém případě by kabinet přišel o většinu v Národním shromáždění.
Pro Vlastimila Tlustého je to další nepříjemná zpráva. Po neúspěchu ve volbách do Evropského parlamentu a konci v české Poslanecké sněmovně skončil po 18 letech v tuzemské politice. Jeho snahu získat velvyslanecký post v Kazachstánu osobně zatrhl ještě úřednický premiér Jan Fischer po intervenci šéfů ODS a TOP 09 Petra Nečase a Karla Schwarzenberga.
Tlustý už s možností práce na reformách na Slovensku podle svých nepočítá. "Nic vám k tomu neřeknu. Žádný komentář," uvedl k ožehavé kauze i Richard Sulík.