Nejdražším městem pro život je Curych. Praha je na 50. místě

Ekonomika
13. 7. 2018 18:01
Curych.
Curych.

Nejdražším městem pro život je nyní Curych. Vyplývá to z průzkumu švýcarské finanční skupiny UBS Group nazvaného Ceny a výdělky, který hodnotí maloobchodní ceny, příjmy obyvatel, kupní sílu a pracovní dobu v 77 městech světa. Praha se ve všech kategoriích umístila kolem 50. pozice.

Na prvních místech v jednotlivých kategoriích se vedle Curychu pohybuje další švýcarské město, frankofonní Ženeva. Vychází jako nejdražší z hlediska cen potravin, ale na druhou stranu mají tamní obyvatelé nejvyšší příjmy. Francouzsky mluvící lokalita je centrem soukromých bankéřů, obchodníků s komoditami a mezinárodních organizací včetně OSN, Světové banky a Červeného kříže.

Z hlediska příjmů je německy mluvící Curych na druhém místě žebříčku, ale celkově je nejdražším městem světa. Lví podíl na tom mají služby, jako je například kadeřnictví nebo čistírna, které jsou o 20 procent dražší než v Ženevě. Za chytré telefony, televize, notebooky a další elektroniku si pak v Curychu v porovnání s Ženevou lidé připlatí 16 procent.

Za Curychem a Ženevou následují dvě severská města, Oslo a Kodaň, pátý je New York.

Závěry průzkumu podtrhují, jak velké je bohatství a jaká je kvalita života osmi milionů obyvatel Švýcarska. Vedle vysokých platů, silné měny, stabilní vlády, kvalitní infrastruktury a veřejné dopravy se těší rovněž z úžasné přírody.

Platy v Ženevě jsou vyšší než v Curychu, protože některé profese, například šéfkuchaři nebo učitelé, jsou ve městě francouzského reformátora Jana Kalvína placeny víc, poznamenala agentura Bloomberg. V každém případě pokud se chce člověk ve Švýcarsku levně najíst, pak je dobré Ženevě se vyhnout.

Slavné centrum zábavního průmyslu Los Angeles se na žebříčku výdělků umístilo na čtvrtém místě a jako jediné město v USA bylo v některém z hodnocených kritérií první, a to v kategorii kupní síla.

Zpráva vychází z cen 128 druhů zboží a služeb a z příjmů v 15 profesích v 77 městech světa. Vyplynulo z ní, že průměrný zaměstnanec v Curychu musí pracovat 38,2 hodiny, aby si mohl dopřát telefon iPhone. V Johannesburgu na něj musí vydělávat 291,9 hodiny.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/KEYSTONE/GAETAN BALLY

Další čtení

ilustrační foto

CNBC: Export telefonů iPhone z Indie do USA v dubnu prudce vzrostl

Ekonomika
27. 5. 2025
ilustrační foto

Obce možná budou dostávat povinný poplatek z větrných elektráren

Ekonomika
27. 5. 2025

Sázkaři na hokejový šampionát vsadili přes 2,9 miliardy, trochu méně než loni

Ekonomika
27. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ