Vyhlášený tokijský rybí trh Cukidži se po četných odkladech přesune z centra Tokia do nové lokality, kde kdysi stávala plynárna. Podle britského deníku The Guardian to tento týden oznámila tokijská guvernérka Juriko Koikeová. Největší rybí trh na světě tak uvolní prostor pro silnici, která má být vybudována v rámci zlepšování infrastruktury před letní olympiádou plánovanou do japonské metropole na rok 2020.
Tokijská vláda o přestěhování trhu Cukidži, který patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím hlavního města, rozhodla již před 15 lety. Z různých důvodů byl ale tento krok odkládán. Naposledy byly důvodem obavy ze znečištění půdy v navržené nové lokalitě, kde stávala plynárna. Ochránci životního prostředí varovali, že by v půdě v nové lokalitě, nacházející se na umělém ostrově v Tokijském zálivu, mohly být přítomny rakovinotvorné látky.
Toto podezření potvrdily v lednu výsledky ekologických testů, podle nichž byla v podzemní vodě zjištěna zvýšená hladina toxických materiálů, včetně benzenu. Úřady podle guvernérky nicméně od té doby učinily patřičné kroky, aby problémy se znečištěním půdy vyřešily. Za vyčištění lokality prý místní vláda zaplatila 86 miliard jenů (18,2 miliardy Kč).
Na trhu Cukidži se prodávaly ryby 80 let, v poslední době trhem denně prošlo více než 1600 tun mořských produktů za 1,6 miliardy jenů (338 milionů Kč), poznamenal The Guardian. Trh proslul také novoročními aukcemi tuňáka; na té letošní zaplatil kupec za tuňáka obecného o váze 212 kilogramů 74,2 milionu jenů (15,7 milionu Kč).
Doposud se trh nacházel poblíž luxusní nákupní čtvrti Ginza, parcela ale byla zahrnuta do plánů budování infrastruktury před olympiádou. Japonská vláda nicméně pozemek neprodala a po olympijských hrách plánuje využívat místo trhu Cukidži znovu jako turistickou oblast, do níž by se někteří prodejci ryb mohli vrátit.
"Pak toto místo změníme na nový trh s tematickým parkem zaměřeným na gastronomii," řekla tento týden Koikeová novinářům s tím, že se vláda takto rozhodla, aby se i v budoucnu dalo těžit ze jména trhu Cukidži, které je celosvětově známé. "Myslíme si, že nejrozumnější bude využívat obě lokality, nový trh Tojosu i starý Cukidži," dodala.
Podle Koikeové je nutné trh Cukidži zmodernizovat i vzhledem k jeho stáří a proto, že neodpovídá bezpečnostním požadavkům pro případ zemětřesení. Bývalá televizní hlasatelka Koikeová, která byla loni zvolena jako první žena do čela Tokia, neuvedla, kdy přesně se bude hlavní trh stěhovat. List Jomiuri šimbun minulý týden napsal, že nový trh by mohl být otevřen příští rok v květnu.
Problémy s přesunem rybího trhu zkomplikovaly plánovanou stavbu silnice, která má urychlit cesty z ještě nevybudované olympijské vesnice na národní stadion.