Největšímu pivovaru Anheuser-Busch klesl zisk o čtvrtinu

Ekonomika
3. 3. 2011 09:53
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Největšímu světovému pivovaru Anheuser-Busch InBev klesl ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku čistý zisk o 24 procent a činil 968 milionů dolarů (téměř 17 miliard korun). Pokles způsobil předloňský mimořádný zisk z prodeje majetku, který navýšil výsledky z roku 2009.

Tržby se za tři měsíce do konce prosince zvýšily o 1,8 procenta na 9,47 miliardy dolarů. Objem prodeje však klesl o 1,9 procenta na 99,78 milionu hektolitrů. Zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) stoupl ve čtvrtletí o 22 procent na 3,9 miliardy USD.

Při konstantním prodeji, tedy bez zahrnutí prodaných aktivit, se objem prodeje ve čtvrtletí zvýšil, hlavně díky vysokému růstu v Latinské Americe a oblasti Asie a Tichomoří. Ten převážil nad poklesem objemu prodeje na tradičních trzích, jako jsou USA a západní Evropa.

Firma upozornila na svoji nejznámější značku Budweiser, u které celosvětový objem prodeje loni poprvé za dvě desetiletí rostl, a to o 1,7 procenta. Pivovaru pomohl vyšší podíl na trhu v Británii, Číně a Kanadě a dvouciferný procentní růst mimo Spojené státy, který vyrovnal pokles na trhu v USA. O značky Budweiser a Bud vede Anheuser-Busch řadu let několik právních sporů s českobudějovickým Budvarem.

Mezi vlajkové lodě pivovaru Anheuser-Busch patří kromě značky Budweiser i Stella Artois.Pivovar dodal, že objem prodeje by měl zůstat v prvním čtvrtletí mírný kvůli vysoké nezaměstnanosti v USA a silným dešťům v Brazílii. Oba tyto trhy patří mezi nejdůležitější odbytiště firmy. Oživení by však mohlo nastat již ve druhém čtvrtletí.

AB InBev vznikl v roce 2008, kdy belgický pivovar InBev převzal amerického konkurenta Anheuser-Busch za 52 miliard dolarů. Pivovar předloni prodal několik svých divizí, aby měl peníze na financování akvizice. Součástí prodávaného majetku byly i Pivovary Staropramen a další aktivity ve východní Evropě, které získala společnost CVC Capital Partners za 2,2 miliardy dolarů.

Transakce zahrnovala rovněž pivovary na Slovensku, v Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Maďarsku, Černé Hoře, Rumunsku a Srbsku. Mezi hlavní značky společnosti patří Budweiser, Stella Artois a Beck's.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ