Více než 80 procent Němců je nespokojených se způsobem, jakým německá kancléřka Angela Merkelová řeší dluhovou krizi eurozóny. Vyplynulo to z nejnovějšího průzkumu institutu YouGov pro tiskovou agenturu DPA. Dvě třetiny respondentů se vyslovily proti finanční pomoci Řecku a dalším zadluženým státům.
Kancléřčin krizový management označilo za špatný nebo spíše špatný 82 procent dotazovaných. Podle zbytku je spíše dobrý. S pomocí zadluženým státům v průzkumu souhlasilo 34 procent respondentů; 66 procent se postavilo proti.
Převládající euroskeptické nálady v klíčovém státu Evropské unie dotvrdilo zjištění, že jen 40 procent Němců si myslí, že spolková republika stále profituje ze členství v EU; 60 procent si nyní myslí opak.
Podle dnes zveřejněných výsledků jiné ankety pro německou veřejnoprávní televizi ARD se 65 procent Němců domnívá, že rozhodnutí jejich vlády v současné krizi byla špatná. Za správná je považuje 27 procent z nich. Na počátku září s evropskou politikou Merkelové souhlasilo 29 procent Němců a loni v květnu, kdy eurozóna začala řešit dluhové problémy Řecka, to bylo dokonce 56 procent obyvatel.
Proti politickému kursu Merkelové se staví i stále více politiků. Koaliční svobodní demokraté uvedli, že trvají i na debatě o možném řízeném bankrotu Řecka. Proti kancléřce se postavil také ministr dopravy Peter Ramsauer, zastupující bavorské křesťanské socialisty (CSU). Jako první člen německé vlády veřejně vyslovil pochybnosti ohledně stálého záchranného fondu eurozóny, Evropského stabilizačního mechanismu (ESM).
Pomoc se odkládá
Země eurozóny o další tranši záchranného úvěru pro Řecko rozhodnou v říjnu. Na schůzce ministrů financí Evropské unie v polské Vratislavi to řekl předseda takzvané euroskupiny Jean-Claude Juncker. Atény před pár dny uvedly, že mají peníze na chod státu pouze na několik týdnů.
Řecko od loňského jara čerpá mezinárodní finanční pomoc v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu korun). Na této pomoci je země životně závislá, a pokud by nedostala další část úvěru, už v říjnu jí dojdou peníze.
Právě uvolnění další tranše je teď velkou neznámou, protože mezinárodní inspekce zjistila, že Řecko neplní podmínky úvěru tak, jak se zavázalo. Do Atén se mise vrací v pondělí. Další část úvěru, na kterou Atény čekají, má objem zhruba osm miliard eur (asi 196 miliard Kč).