Čtyři německé spolkové země s továrnami automobilky Opel chtějí samostatně jednat s vedením firmy o možnostech pomoci poté, co spolková vláda odmítla poskytnout státní pomoc ve formě záruk na úvěry. Uvedli to dnes premiéři spolkových zemí Hesensko, Durynsko, Severní Porýní-Vestfálsko a Porýní-Falc po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.
Premiér Severního Porýní-Vestfálska Jürgen Rüttgers upozornil, že existuje řada možností a nástrojů, jak automobilce Opel pomoci. Neposkytl však žádné podrobnosti. Důvodem snah německých politiků pomoci automobilce je skutečnost, že firma zaměstnává ve spolkových zemích celkem zhruba 24 tisíc zaměstnanců. Další lidi zaměstnávají dodavatelé pro Opel.
Opel žádal po Německu, kde má čtyři továrny, státní záruky na úvěry v hodnotě přes miliardu eur (26 miliard korun). Německý ministr hospodářství Rainer Brüderle ale ve středu poskytnutí pomoci odmítl. Opel montuje v zemi modely Insignia, Astra a Corsa.
ČTĚTE TAKÉ: Opel mizí z Belgie
Opel je součástí největší americké automobilky General Motors (GM), kterou před krachem zachraňovala americká vláda z kapes daňových poplatníků.Ta původně hodlala prodat divizi Opel kanadskému výrobci automobilových součástek Magna a ruské bance Sberbank. Nakonec se ale GM rozhodla, že si německou divizi ponechá a provede její restrukturalizaci sama. Toto rozhodnutí však rozzlobilo Německo, které dávalo přednost prodeji a bylo připraveno nabídnout finanční podporu novému majiteli.
Restrukturalizace povede k zániku celkem 8300 pracovních míst. Opel má kromě Německa továrny rovněž v Británii, Španělsku, Rakousku a Polsku a v Evropě zaměstnává kolem 48 tisíc lidí.
GM požádala o pomoc i vlády dalších zemí, ve kterých má Opel továrny. Generální ředitel Opelu Nick Reilly ve středu uvedl, že Británie a Španělsko již vyjádřily zájem poskytnout Opelu garance a Polsko a Rakousko se k nim zřejmě brzy připojí.
Foto: ČTK/AP