Německo odstaví natrvalo sedm jaderných elektráren

Ekonomika
27. 5. 2011 15:30
Německý ministr životního prostředí Norbert Röttgen.
Německý ministr životního prostředí Norbert Röttgen.

Sedm nejstarších jaderných elektráren v Německu, které vláda nechala na tři měsíce odstavit po březnové havárii v japonské atomové elektrárně Fukušima, by se už nemělo vrátit zpět do provozu. Podle agentury DPA se na tom dnes ve Wernigerode jednomyslně shodli zemští ministři životního prostředí na jednání s celoněmeckým šéfem tohoto resortu Norbertem Röttgenem.

Na termín, dokdy ze sítě odpojit i zbývajících deset jaderných zařízení, však ministři jednotný názor nenašli. Podle Röttgena se diskutovalo mimo jiné o letech 2017 a 2022. Oficiálně se ale vyslovili jen pro "co nejrychlejší možný odklon od jaderné energie".

Agentura Reuters dnes citovala z interního dokumentu německého ministerstva životního prostředí, který konstatuje, že Německo by mohlo úplně opustit jadernou energetiku do roku 2017, aniž to způsobí výpadky proudu nebo velké zvýšení cen za elektřinu. Oficiálně ale nechtěl Röttgenův úřad tento materiál komentovat.

"Dodávky energie jsou a zůstanou bezpečné. Úroveň cen za elektřinu stoupne pouze mírně. Stabilita přenosových sítí při odklonu od jádra v letech 2017 až 2020 zůstane zajištěna," stojí mimo jiné podle Reuters v dokumentu.

Německá vláda má na počátku června určit termín, dokdy nechá všechny jaderné elektrárny ve Spolkové republice vypnout. Rozhodla se tak pod vlivem březnových událostí v Japonsku, kde silné zemětřesení a následná přílivová vlna tsunami poškodily jadernou elektrárnu Fukušima 1. Německo následně pozastavilo loňské prodloužení životnosti svých atomových zařízení, sedm elektráren postavených před rokem 1980 dočasně vyřadilo z provozu a u všech nechalo prověřit jejich bezpečnost.

V pondělí má vládě předložit svá doporučení k ukončení provozu jaderných elektráren takzvaná etická komise, ustavená berlínským kabinetem po fukušimské katastrofě. Podle návrhu její závěrečné zprávy, který se dostal do tisku, by v ní měla doporučit jako konečný rok 2021. Kancléřka Angela Merkelová nedávno podpořila hlasy z koaliční Křesťanskosociální unie (CSU) volající po odstavení atomových elektráren v zemi do roku 2022. Druhý koaliční partner, liberálové z FDP, jsou naopak po pomalejší přechod na získávání energie výlučně z obnovitelných zdrojů.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ