Investiční mág George Soros se opět tvrdě pustil do Německa. Podle něj německá vláda tlakem na omezení státních výdajů uprostřed pomalého hospodářského růstu a problémů se státními závazky je "náchylná poslat eurozónu do deflační spirály".
Němečtí lídři trvají na úsporách v oblasti veřejných financí v celé eurozóně, zatímco snižují své vlastní dluhy, k čemuž jim pomáhá rychlý růst ekonomiky. Podle Sorose je to však opakem toho, co ukazují lekce z minulosti, jako byla Velká hospodářská krize.
Podle osmdesátiletého miliardáře, který vydělal miliardy například na potopení britské libry, je snižování dluhů ve věřitelských i dlužnických zemích uprostřed vysoké nezaměstnanosti problematické. "Uvádí do pohybu deflační spirálu v zadlužených státech. Je to náchylné k tomu, poslat Evropu do delšího období stagnace nebo něčeho horšího," uvedl Soros v poznámkách pro řeč na americké Kolumbijské univerzitě.
Deflace znamená, že ceny zboží a služeb jdou dolů. Podobnou situaci zažilo Japonsko po splasknutí bubliny na kapitálových a nemovitostních trzích na konci 80. let.
Německo si podle Sorose zároveň upevnilo své výsadní postavení v Evropě během evropské krize se státními dluhy a následných záchranných opatření. Němci ale kvůli obrovským výdajům na záchranu Řecka v současnosti nevěří evropské jednotné měně, protože 53 procent Němců považuje podle výzkumu German Marshall Fund of the U.S. euro za "špatnou věc".
Euro nicméně od červnových minim, kdy se propadlo na čtyřleté minimum vůči dolaru, už posílilo oproti americké měně o čtrnáct procent. Soros se však domnívá, že tento úspěch může být jen krátkodobý.
Soros ovšem zároveň prohlásil, že více peněz musí utrácet rovněž USA. "Jsou období, jako je to současné, kdy se nemůžeme spoléhat na to, že soukromý sektor využije dostupné zdroje." Podle Sorose totiž příliv peněz do ekonomiky, což provádí americká centrální banka Fed, nevede ke zvyšování zaměstnanosti, ale k tomu, že se firmy pohlcují navzájem.