Německé úřady práce registrují přes 110 tisíc nezaměstnaných uprchlíků. Jejich počet se proti loňsku zvýšil o 70 procent, uvedl deník Passauer Neue Presse. Zaměstnávání uprchlíků komplikují právní předpisy, ale také to, že běženci často nemají dostatečné znalosti němčiny a pracovní kvalifikaci.
Německé ministerstvo práce zvýšení počtu nezaměstnaných běženců očekávalo. Je to důsledek toho, že loni do země přišlo 1,1 milionu uprchlíků, kteří se po vyřízení azylové procedury mohou začít ucházet o práci. Úřad předpokládá, že během letoška se počet nezaměstnaných uprchlíků zvýší o dalších 130 tisíc.
Zaměstnávání běženců totiž komplikují právní předpisy. Německé firmy mohou zaměstnat uprchlíka až ve chvíli, kdy prokážou, že o pracovní místo neprojevil zájem žádný Němec ani žádný jiný občan Evropské unie. Loni získalo povolení k práci zhruba 22 tisíc běženců.
Na právní komplikace při zaměstnávání uprchlíků upozorňují i německé firmy. Podle nich by stát měl zjednodušit pravidla pro to, aby běženci mohli nastoupit do práce, zejména do místa pro málo kvalifikované pracovní síly. To by mohlo usnadnit přístup migrantů na trh práce. Podle ankety institutu Ifo nyní uprchlíky zaměstnává jen sedm procent německých firem.
Kromě právních překážek ale brání zaměstnávání běženců i jejich špatná znalost němčiny a nedostatečná pracovní kvalifikace. Německé průmyslové svazy proto chtějí vypisovat krátkodobé stáže pro uprchlíky, aby se zlepšily jejich pracovní dovednosti, a žádají úřady o zavedení intenzivnějších jazykových kurzů.
Získání práce je podle německých politiků důležitý předpoklad k tomu, aby se běženci integrovali do společnosti.