Německo trvá na tom, aby Řecko privatizovalo podle dohody

Ekonomika
6. 4. 2016 17:19
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Německo odmítá ustoupit Řecku v otázce privatizace a nehodlá přistoupit na snížení privatizačního cíle. Loňská dohoda s věřiteli, podle níž mají Atény získat prodejem majetku 50 miliard eur (1,35 bilionu Kč), nadále platí, sdělila mluvčí spolkového ministerstva financí.

Řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis v úterý na německo-řeckém ekonomickém fóru v Berlíně prohlásil, že Řecko může získat z privatizace státního majetku zřejmě jen šest až sedm miliard eur. Pode něj tak není reálný ani poslední odhad řecké vlády, který počítá s výnosy kolem 15 miliard eur.

"Co se nás týče, tato dohoda (o třetím záchranném programu pro Řecko z loňského července) je stále platná," citovala mluvčí německého ministerstva financí Friederike von Thiesenhausenovou.

Příjmy z privatizace byly významnou součástí dohod o mezinárodních záchranných programech pro Řecko od roku 2010 a měly výrazně přispět ke krytí finančních potřeb země. Jednotlivé řecké vlády ale kvůli politickému odporu a byrokratickým bariérám získaly prodejem majetku jen 2,5 miliardy eur, tedy necelé jedno procento z peněz, které Atény za tu dobu dostaly nebo mají slíbeno v rámci tří záchranných programů.

Řecký dluh

Berlín rovněž potvrdil svůj odmítavý postoj vůči odpuštění části řeckého dluhu. "Náš postoj je ten, že snížení nominálního dluhu Řecka není možné, mimo jiné z právních důvodů," řekl mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert po návštěvě šéfky Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeové.

MMF se posledního záchranného programu pro Řecko neúčastní jako věřitel a své zapojení do finanční pomoci podmiňuje tím, že evropští věřitelé Řecku sníží dluh nebo ještě výrazněji zmírní podmínky splácení. Německo signalizovalo, že je vstřícné návrhům na další odložení splátek a snížení úroků.

Řecko nyní požaduje, aby zástupci věřitelů rychle dokončili revizi plnění podmínek záchranného programu, která byla od ledna kvůli neshodám mezi věřiteli a kvůli sporům s Aténami už dvakrát přerušena. Bez dobrozdání expertů věřitelských institucí nemohou Atény získat další peníze ze záchranného programu. Dokončení revize je také podmínkou k tomu, aby Atény mohly začít s eurozónou jednat o zmírnění splátek dluhu.

Autor: ČTK , ReutersFoto: archiv

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ