Německo zcela zakázalo frakování v menších hloubkách

Ekonomika
24. 6. 2016 14:53
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Německo zcela zakázalo průmyslovou těžbu břidlicového plynu v hloubkách menších než tři tisíce metrů. Příslušný návrh zákona, podle něhož bude frakování neboli hydraulické štěpení zakázáno nejméně do roku 2021, jasně schválil Spolkový sněm. Ten také zpřísnil podmínky pro hloubkové frakování, které Německo již desítky let využívá.

Při frakování se do hlubokých hornin, zejména břidlic, pod tlakem vhání upravená voda s pískem, což horninu rozbíjí a z trhlin pak proudí potrubím zpět ropa či plyn. Metoda se hojně využívá zejména ve Spojených státech, Evropa je k ní výrazně opatrnější, zejména kvůli obavám z možných ekologických dopadů.

V Německu, které dosud takzvané nekonvenční frakování na spolkové úrovni jasně neregulovalo, se o návrhu zákona debatovalo dlouhé měsíce. K jeho schválení nakonec přispěl i tlak firem, které chtěly investovat do průzkumných vrtů, což by bez jasné zákonné úpravy mohlo přinést problémy.

Schválená norma počítá s prakticky úplným zákazem nekonvenčního frakování, tedy hydraulického štěpení v hloubkách menších než tři tisíce metrů. Jedinou možnou výjimkou je čtveřice pokusných vrtů pro vědce, ale s nimi by musely souhlasit příslušné zemské vlády. Komerční využití této metody bude nejméně do roku 2021 zcela zakázáno, poté záležitost znovu posoudí parlament.

Takzvané konvenční frakování, tedy hydraulické štěpení v hloubkách větších než tři tisíce metrů, je nadále povoleno, zpřísnila se jen jeho úprava s ohledem na ochranu vodních zdrojů.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ramík Drahoslav

Další čtení

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
10. 7. 2025

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Generální ředitelka Muskovy sítě X Linda Yaccarinová odstupuje z funkce

Ekonomika
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ