Řecko musí plnit závazky, ke kterým se zavázalo, když přijalo mezinárodní finanční pomoc. Pokud tak neučiní, skončí v pozici, která nebude únosná. Řekl to německý ministr financí Wolfgang Schäuble. "Jestliže Řecko opakovaně nebude plnit, k čemu se zavázalo, tak to nebude fungovat," upozornil podle agentury Reuters ministr v německém Saarbrückenu.
Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o úvěrovou pomoc, v níž celkem získalo 240 miliard eur (6,5 bilionu korun). V srpnu 2015 se pak s partnery v eurozóně dohodlo na třetím záchranném programu v objemu 86 miliard eur (2,3 bilionu korun).
Řecko tvrdí, že jeho zadlužení je neudržitelné, vláda chce proto vyjednat s věřiteli zmírnění dluhové zátěže. Řecké ministerstvo financí podle médií přiznalo, že splnilo jen třetinu závazků, které má vůči věřitelům.
K problémům zemí eurozóny Schäuble řekl, že "struktura eurozóny je taková, že členové sdílejí měnu, ale nikoli finanční a ekonomickou politiku. Nedělají podle něj ani to, k čemu se zavázali, na což Evropská centrální banka (ECB) nepřestává poukazovat.
Mluvčí německé vlády Ulrike Demmerová řekla, že prezident ECB Mario Draghi se příští týden ve čtvrtek v Berlíně setká s kancléřkou Angelou Merkelovu a probere s ní problémy eurozóny.
Mluvčí také řekla, že německá vláda je zajedno v tom, že je třeba pomoci řeckou ekonomiku stabilizovat. O pomoci Řecku chce také dál jednat s MMF. "Německá politika vůči Řecku se nezměnila," uvedla mluvčí. Odmítla se však vyjádřit k informacím v listu Handelsblatt, podle nichž ministr zahraničí Sigmar Gabriel dopisem kancléřce Angele Merkelové vládu za politiku vůči Řecku kritizoval.