Německo je čtvrtým největším obchodníkem se zbraněmi. Na jejich vývozu jen loni vydělalo přes 212 miliard korun, což je historický rekord.
Ještě nedávno se zdálo, že Německo dostojí slibům svých pacifistických politiků a postupně utlumí vývoz zbraní. Nestalo se. Během roku 2015 export vystřelil strmě vzhůru a přesáhl 7,86 miliard eur, tedy více než 212 miliard korun. Ukázala to zpráva zveřejněná minulý týden německým spolkovým ministerstvem pro ekonomické záležitosti a energetiku.
Taková částka významně převyšuje výsledek roku 2014, kdy Němcům zbraně vydělaly "jen" 3,97 miliardy eur a výsledek meziročně klesal o 1,8 miliardy. Teď je naopak nejvyšší od začátku zveřejňování statistik v roce 1997.
Detailní rozpis dodávek ještě ministerstvo nezveřejnilo, o směru vývozu zbraní ale vypovídá i přehled za první pololetí. Součástí obchodů je nakonec i kontroverzní dodávka bojových tanků a vozidel do Kataru za 1,6 miliardy eur.
Statistiku pomáhá zvyšovat i dodávka čtyř tankovacích letounů do Velké Británie za 1,1 miliardy eur. Jen pro srovnání - do Česka Němci vyvezli "zboží" pouze za 224,4 milionu korun.
Zbrojní paradox
Vojáky do zahraničních misí posílá Německo málokdy, jiné je to s vývozem zbraní vyrobených německými firmami. Export se během loňského roku zdvojnásobil a dostal na rekordní úroveň, zatímco světové útraty za zbraně přidaly meziročně "jen" procento.
Obě skutečnosti částečně souvisejí s druhou světovou válkou. Německé vojáky v zahraničí ostatní země moc rády nevidí, ale jejich pokrokové a spolehlivé zbraně ano. Tak mohou například do Francie mířit raketové obranné systémy nebo komponenty pro jaderný program nebo do Izraele ponorky se značkou "Made in Germany".
Západní soused Česka si tak díky firmám, jako je Rheinmettal, výrobce bojového tanku Leopard 2 Krauss-Maffei Wegmann, či producent světově populárních pušek Heckler & Koch G3, drží přední místo mezi světovými "obchodníky se smrtí". Suverénně první jsou Spojené státy s podílem 31 procent, následované Ruskem se sedmadvaceti. Třetí místo na zatím posledním žebříčku zveřejňovaném Stockholmským mezinárodním ústavem pro výzkum míru obsadila Čína a Německo je až za ní. Obě ale mají pětiprocentní podíl, a tak je možné, že se země kancléřky Angely Merkelové kvůli aktuálnímu rekordu opět vyšvihne výše.
* Na jaký stát se Německo při obchodování obrací nejvíce?
* Kdo prodej zbraní schvaluje?
* Proč Německo tolik vyváží?
ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.