Nevyženeme vás, slibuje Skotsko imigrantům z EU

Ekonomika
18. 8. 2016 10:29
Imigranti z EU by měli zůstat.
Imigranti z EU by měli zůstat.

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová slíbila imigrantům z jiných zemí Evropské unie, kteří žijí ve Skotsku, že tam mohou zůstat i po odchodu Británie z EU. Podle stanice BBC to řekla ve středu na setkání s občany z unijních států. Podle Sturgeonové je "nemyslitelné", aby lidé ze zemí EU byli vyzváni k odchodu.

Sturgeonová pokládá za ostudné, že Británie nezaručuje těmto občanům právo zůstat. Vyzvala proto britskou premiérku Theresu Mayovou, aby to lidem zaručila, a ukončila tak pocit nejistoty nejen pro 173 tisíc mimigrantů ve Skotsku, ale pro všechny tři miliony občanů EU, kteří žijí na britských ostrovech.

Skotská první ministryně ujistila, že i když imigrační problematika je v kompetenci britské vlády, bude při jednání s Londýnem o podmínkách takzvaného brexitu požadovat pevné záruky, že občané ze zemí EU budou moci zůstat. "Nejste nějakým předmětem k handrkování, jste lidské bytosti, které tady mají rodiny, zaměstnání, přátele a život," zdůraznila Sturgeonová.

Imigranti z 24 různých zemí

Na prvním podobném setkání s první ministryní ve skotském Edinburghu byli imigranti z 24 různých zemí EU. Například Italka Caroline Magohaová řekla, že její rodina žije ve strachu, že bude muset odejít. Brexit podle ní zvlášť vylekal jejího třináctiletého syna. Sturgeonovou vyzvala k zavedení skotské pobytové karty a chce, aby skotská vláda jasně ujistila imigranty z EU, že jsou ve Skotsku vítáni.

V červnovém referendu, v němž Britové odhlasovali konec členství Británie v unii, se většina Skotů vyjádřila pro setrvání země v EU. Sturgeonová po referendu řekla, že vůlí Skotů je zůstat v EU, a nevyloučila proto další plebiscit o nezávislosti Skotska. V referendu z roku 2014 odmítlo samostatnost 55 procent Skotů, ale od referenda podle komentářů separatistické tendence sílí.

Britská premiérka Mayová po červencovém setkání se Sturgeonovou uvedla, že Londýn nepožádá o aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy, která zahájí rozhovory o odchodu země z Evropské unie, dokud se na společném postupu neshodne celé Spojené království. Slíbila, že bude naslouchat připomínkám Skotska, které má podle ní zůstat součástí Británie.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ