Nic než hotovost! Indové se nechtějí vzdát papírových bankovek

Ekonomika
28. 5. 2017 21:02
Indické rupie.
Indické rupie.

Šest měsíců po radikálním omezení papírových bankovek jsou jejich tlusté svazky na pultech obchůdků se zlatem a diamanty ve Starém Dillí pořád k vidění.

Ve čtvrti klenotníků vzniklé za vlády mughalského císaře Šáhdžahána v 17. století na ulici Čandní Čauk v centru staré části indického hlavního města je hotovost králem. A zrušení platnosti bankovek s nejvyšší nominální hodnotou, které nařídil premiér Nárendra Módí, tuto tradici nezmění.

"Držím se hotovosti," svěřuje se Kapil, obchodník se zlatem a diamanty, který si nepřeje prozradit své příjmení. "Nic než hotovost."

Indický premiér loni 8. listopadu překvapivě oznámil, že ruší platnost dvou bankovek s nejvyšší nominální hodnotou - 500 a 1 tisíc rupií (zhruba 190 a 370 Kč), které představovaly 86 procent oběživa. Chtěl bojovat proti černému trhu. Kvůli nedostatku hotovosti způsobenému pomalým tiskem nových bankovek se před bankami v celé zemi vytvořily obrovské fronty lidí, kteří čekali, aby si mohli vyměnit staré peníze. Trvalo týdny, než se problém vyřešil.

O šest měsíců později se počet plateb prostřednictvím šeků nebo bankovních karet na Čandní Čauku zvýšil jen mírně, nejoblíbenější zůstává hotovost. Navzdory snům vlády o "bezhotovostní ekonomice" se v Indii okolo 80 procent nákupů odehrává za hotové.

Díky tomuto systému přiznal Kapil příjem jen 500 tisíc rupií (188.618 Kč), i když ve skutečnosti mu obchody vynesly 10 milionů rupií (3,8 milionu Kč). Ale prospěch z takového podniku nemá jen on.

"Zákazníci pořád chtějí platit v hotovosti, aby se vyhnuli placení daní," říká Rádžív Pandžalí, jehož rodina se obchodováním s klenoty zabývá už 60 let. Když úřady přišly s tím, že se bude rušit platnost vysokých bankovek, zakázaly platit v hotovosti za nákupy v hodnotě vyšší než 200 tisíc rupií. Začaly vychvalovat přednosti elektronických peněženek a firmám, které se přeorientovaly na bezhotovostní platby, nabízely výhody.

Vláda pak v únoru vybrala na daních o deset procent více. Staré dobré zvyky se ale opouštějí jen těžko. Reportér AFP se mohl během jednoho odpoledne na trhu na Čandní Čauku přesvědčit, že v hotovosti probíhají všechny transakce.

"Zrušení bankovek nemá vůbec žádný dopad," říká majitel jednoho obchůdku, který si nepřál prozradit své jméno. "Zbavit náš systém hotovosti, to se nikdy nemůže podařit".

Výběry z bankomatů napříč Indií se dokonce zvýšily. V březnu vydaly 2,2 miliardy rupií, což je meziročně o 0,6 procenta více. Rozhodnutí vlády mělo dokonce za následek zpomalení rychlého indického ekonomického růstu.

Hrubý domácí produkt (HDP) země čítající 1,25 miliardy obyvatel rostl v posledním čtvrtletí 2016 pouze sedmi procenty, ve třetím to ještě bylo 7,3 procenta. Nejsilněji zasaženými sektory jsou hlavně zemědělství a prodej nemovitostí.

Ironií je, že stažení bankovek znamenalo pro klenotníky z Čandní Čauku požehnání. Klienti si k nim totiž pospíchali vyměnit své staré bankovky za zlato, tradičního uchovatele hodnoty. "Na trhu nenajdete jediný obchod, který by na stažení bankovek nevydělal," směje se jeden z obchodníků.

Autor: ČTK Foto: Autor/Depositphotos , © cabman237

Další čtení

Akcionáři ruské Sberbank schválili výplatu rekordní dividendy

Ekonomika
30. 6. 2025

Stát vydal za první pololetí dluhopisy v nominální hodnotě 181,3 mld. Kč

Ekonomika
30. 6. 2025

Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard, ale zisk mu stejně trochu klesl

Ekonomika
27. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ