Jedinou knihou zprostředkoval Paul Anthony Samuelson základy ekonomické vědy milionům studentů. Patrně nikdo neovlivnil ekonomickou teorii ve druhé polovině 20. století tak významně a široce jako tento emeritní profesor bostonského Massachusettského technického institutu. Pro jeho výjimečné schopnosti mu byla v roce 1970 udělena Nobelova cena za ekonomii. V sobotu se jeho životní pouť uzavřela ve věku 94 let.
"Dnes je nemožné dostat se do nějaké důležité oblasti ekonomické teorie, aniž by se přešlo přes mosty, které postavil Paul Samuelson," prohlásil švédský profesor ekonomie Assar Lindbeck. Vystihl tak podstatu Samuelsonovy geniality. Ačkoliv rozuměl složitým makroekonomickým konstrukcím, výjimečným jej činila právě schopnost sdělovat je přístupnou formou. Jako vyučující i rádce se tím stal jedním z nejvlivnějších ekonomů nedávné minulosti.
K TÉMATU: Zemřel Paul Samuelson, klíčový ekonom 20. století
Samuelson patřil mezi hlavní představitele neoklasické syntézy. Spolu s Kennethem Arrowem je považován za zakladatele moderní neoklasické ekonomie. Přispěl k rozvoji matematické ekonomie, teorie všeobecné ekonomické rovnováhy, zformuloval model akcelerátoru a multiplikátoru.
Pracovat začal v sedmnácti
V americké centrální bance začal pracovat už v roce 1932, v pouhých sedmnácti letech. Narodil se v Gary ve státě Indiana 15. května 1915. Ve dvaceti letech získal titul bakaláře svobodných umění na univerzitě v Chicagu, o šest let později pak doktorát z filosofie na Harvardu. V roce 1947 byl na Massachusettském technickém institutu (MIT) ve 32 letech jmenován profesorem ekonomie. S tímto ústavem spolupracoval celý život.
Již na počátku své pedagogické činnosti Samuelson napsal zmíněnou učebnici ekonomie, která se stala jedním ze základních studijních materiálů pro studenty všech ekonomických podoborů. Prestižní časopis Business Week napsal, že tato učebnice ekonomie přispěla k tomu, že ve světě vznikl společný ekonomický jazyk. Od roku 1948 se jí prodalo přes čtyři miliony výtisků a vyšla v jedenačtyřiceti jazycích.
Radil i Kennedymu
Jako profesor pak Samuelson zároveň pracoval pro americkou vládu jako poradce, na konzultantském místě působil i v týmu senátora a následně prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.
Odborníci Samuelsona často označují jako posledního "generalistu" v současné době specialistů na jednotlivé ekonomické disciplíny. Záběr jeho ekonomického uvažování je opravdu široký.
Vedle příspěvku k rozvoji statické a dynamické teorie, za kterou mu v roce 1970 Švédská královská akademie udělila Nobelovu cenu, Samuelson přispěl i k rozvoji teorií kapitálu, teorie spotřeby, indexních čísel a mezinárodního obchodu.
Lépe prozatím nebude
Ve svých posledních pracích pak podle názorů expertů zaútočil i na 200 let nezpochybňované teorie o svobodném obchodu, když tvrdil, že outsourcing (zadávání části práce jiným firmám) může mít na ekonomiku negativní vliv.
Ještě letos v září Samuelson předpovídal, že nepříznivý stav americké platební bilance se v dohledné době nezlepší a že do roku 2012 žádné výrazné zotavení nepřijde. Ostatně o tom mluvil i v rozhovoru pro časopis TÝDEN.
ČTĚTE TAKÉ: Samuelson: Krize se vrátí
Šest nobelistů pro TÝDEN.CZ: Nejhorší je pryč, ale...
Československo ani Česko nikdy nenavštívil, studoval však u Josepha Schumpetera, rodáka z moravské Třeště. Jeho Ekonomie vyšla česky od roku 1994 už v osmnácti vydáních.
Foto: ČTK a archiv Týdne