Nízký plat a dlouhá "šichta". Ubylo lidí spokojených v práci

Ekonomika
9. 3. 2015 10:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Spokojenost lidí v práci loni klesla. Zatímco v roce 2013 bylo spokojených 52 procent lidí, loni jen 44 procent. Většina přitom uvádí jako důvod nespokojenosti nedostatečné finanční ohodnocení a třetině se nelíbí příliš dlouhá pracovní doba. Vyplývá to z průzkumu společnosti Accenture ve třiceti zemích světa. Česko mezi nimi nebylo.

Zhruba 54 procent žen a mužů požádalo někdy o povýšení, což je podstatný rozdíl oproti předchozímu průzkumu, kdy kladně odpovědělo 47 procent mužů a jen 40 procent žen. O zvýšení platu přitom více žádají mladí zaměstnanci.

Plných 80 procent lidí souhlasí, že vzdělávání na pracovišti je nejefektivnější a je důležitější než formální vzdělávání, které za důležité pokládá 66 procent. Kolem 85 procent považuje za přínosná firemní školení, z toho 42 procent ho vidí jako příležitost a 23 procent jako potřebu. Více než polovina respondentů uvedla, že firemní trénink jim pomohl získat povýšení nebo rozšíření kompetencí.

Respondenti se domnívají, že k rozvoji firmy přispívá, když se jejich vedení nebrání přijímat nové úkoly (54 procent), vedoucí pracovníci se neustále vzdělávají (48 procent) a jsou rádcem pro ostatní (42 procent).

Více než sedm z deseti respondentů se domnívá, že poroste počet žen na pozici technického ředitele. A více než polovina respondentů tvrdí, že na pozice ve vyšším managementu jejich společnosti v letošním roce připravují více žen než loni.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ