V letošním roce získali Nobelovu cenu za ekonomii Američané Peter Diamond a Dale Mortensen a kyperský Brit Christopher Pissarides. Byli ocenění za výzkum trhů, kde existují náklady na vyhledávání. Upozorňují tak na nedokonalosti trhu.
Laureáti totiž vyvinuli teorii, která odpovídá na tyto otázky: Proč mnoho lidí je nezaměstnaných v době, kdy firmy zároveň otevírají řadu nových pracovních míst? Jak může hospodářská politika ovlivnit nezaměstnanost?
Diamond, Mortensen a Pissarides totiž uvádí, že hledání práce či zaměstnanců zabírá čas a prostředky, což vytváří "tření" na trhu práce. Jejich modely pak pomáhají vysvětlit, jak regulace a hospodářská politika mohou ovlivnit nezaměstnanost, volná pracovní místa a mzdy. Jedním ze závěrů jejich výzkumu je, že štědré podpory v nezaměstnanosti přispívají k vyšší nezaměstnanosti a prodlužují dobu hledání práce. Kromě trhu práce se výsledky jejich výzkumu dají použít rovněž na trhu realit.
Zajímavostí je, že Diamond byl učitelem současného guvernéra americké centrální banky Fed Bena Bernankeho. Diamond působí na americké Massachusetts Institute of Technology, Mortensen na Northwester University a Pissarides přednáší na London School of Economics. Laureáti si rozdělí deset milionů švédských korun, což v českých korunách představuje částku převyšující 26 milionů.