Nobelovu cenu za ekonomii získali tři Američané

Ekonomika
14. 10. 2013 13:33
Trojice ekonomů, zleva: Eugene Fama, Lars Peter Hansen a Robert Shiller.
Trojice ekonomů, zleva: Eugene Fama, Lars Peter Hansen a Robert Shiller.

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Eugene Fama, Lars Peter Hansen a Robert Shiller za empirickou analýzu cen aktiv. Oznámila to dnes ve Stockholmu Královská švédská akademie věd.

Laureáti vyvinuli nové metody pro analýzu trendů na trzích s akciemi, dluhopisy a dalšími aktivy. Jejich výzkum přispěl ke zlepšení předpovídání cen aktiv v dlouhém období. Čtyřiasedmdesátiletý Fama a šedesátiletý Hansen působí na Chicagské univerzitě. Sedmašedesátiletý Shiller je profesorem na Yaleově univerzitě.

Ocenění ekonomové podle akademie zjistili, že vývoj cen aktiv, jako jsou akcie a dluhopisy, sice v krátkodobém výhledu odhadovat nelze, nicméně v dlouhodobějším horizontu je lze předpovídat jeho širší trendy. Položili tak základy současného chápání cen aktiv. Jejich práce nejenže radikálně změnila názory vědců, ale v mnoha směrech ovlivnila praktiky na finančních trzích.

Akademie upozornila, že vývoj cen aktiv je zásadní pro řadu klíčových rozhodnutí, koupí domu počínaje a tvorbou národohospodářské politiky konče. "Špatné ohodnocení aktiv může přispět ke vzniku finančních krizí. A jak dokazuje současná globální recese, takové krize mohou poškodit i celou ekonomiku," dodala akademie.

Ke známějším z dnešní trojice nobelistů zřejmě patří Shiller. Spolu s ekonomem Karlem Casem sestavil index cen nemovitostí ve Spojených státech, který nese jejich jména (index Case-Shiller) a každý měsíc ho zveřejňuje agentura Standard and Poor's. Shiller v červnu tohoto roku varoval před možnou novou bublinou na realitním trhu v některých největších amerických městech.

"Lidé mi říkali, že si myslí, že bych mohl vyhrát. Nepřikládal jsme tomu význam. Možná stovky (dalších) slyšely to samé," řekl ekonom, který prý na pondělní ranní telefonát akademie reagoval s nedůvěrou.

Nobelova cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny, které vynálezce dynamitu Alfred Nobel stanovil ve své závěti z roku 1895. Uděluje se až od roku 1969 a naprostou většinu nositelů ocenění tvoří američtí ekonomové.

Trojice ekonomů, zleva: Eugene Fama, Lars Peter Hansen a Robert Shiller.Loni se o ocenění podělili Američané Alvin Roth a Lloyd Shapley za teorii a praxi optimálního přiřazování a párování odlišných subjektů, jako jsou například studenti se školami, muži se ženami jako životními partnerkami či dárci orgánů s pacienty.

Vzhledem k tomu, že v roce 2012 byla Nobelova cena za ekonomii udělena za poměrně okrajový výzkum, předpokládalo se, že letos se vrátí ke klíčovým otázkám hospodářských věd a bude odrážet ekonomickou krizi posledních pěti let.

Dnešním oznámením držitele Nobelovy ceny za ekonomii skončil letošní seriál rozdílení těchto prestižních ocenění. Minulý týden byli postupně ohlášeni laureáti Nobelových cen za medicínu, za fyziku, za chemii, za literaturu a za mír.

Na vyznamenané letos čeká finanční částka osm milionů švédských korun (téměř 24 milionů korun). Již druhý rok po sobě je tak odměna menší než v minulých letech. Laureáti tehdy dostávali ještě o dva miliony švédských korun víc. Nobelova nadace loni poprvé snížila finanční dotaci o pětinu. Jako důvod tehdy uvedla, že náklady na vyplácení odměn v posledním desetiletí překročily výnosy z úroků a investic na kapitálovém trhu.

Ekonomičtí nobelisté 2013
Eugene Fama (74)

- Americký ekonom, který v současnosti působí na Chicagské univerzitě. Zabývá se především teorií portfolia a oceňováním aktiv a bývá nazýván "otcem teorie efektivních trhů".
- Eugene Francis "Gene" Fama se narodil 14. února 1939 v Bostonu. Na Chicagské univerzitě získal tituly MBA a Ph. D. v oboru ekonomie a finance. Jeho disertační práce "Chování cen na akciových trzích" měla velký význam pro teorii efektivních trhů. Fama v ní dospěl k závěru, že na akciovém trhu, kde se pohybuje mnoho dobře informovaných a inteligentních investorů, jsou akcie správně oceněny a reflektují všechny dostupné informace.
- Fama je autorem řady odborných článků a publikací. Je spoluautorem knihy Teorie financí(1972), kterou napsal spolu s Američanem Mertonem Millerem, nositelem Nobelovy ceny za ekonomii za rok 1990.

Lars Peter Hansen (60)

- Profesor na Chicagské univerzitě je významným makroekonomem, který se zaměřuje na zkoumání formálních důsledků dynamických ekonomických modelů za podmínek nejistoty. V roce 2008 spoluzaložil univerzitní Institut Miltona Friedmana (v současnosti Beckerův-Friedmanův institut pro ekonomický výzkum).
- Lars Peter Hansen se narodil 26. října 1952 v Champaign v Illinois. Po studiích na Minnesotské univerzitě působil jako odborný asistent na Carnegie-Mellonově univerzitě a v roce 1981 přešel na Chicagskou univerzitu.
- Mezi hlavní témata jeho výzkumu patří navrhování a aplikace ekonometrických metod. Jeho práce má vliv na spotřebu, investiční úspory a oceňování aktiv.
- Hansen je členem Národní akademie věd a Americké finanční asociace. Je ženatý a má jednoho syna.
Robert J. Shiller (67)

- Profesor ekonomie na Yaleově univerzitě a v Mezinárodním centru pro finance Yaleovy školy managementu. Od 80. let spolupracuje s Národním úřadem ekonomického výzkumu (NBER). Je rovněž spoluzakladatelem a hlavním ekonomem společnosti MacroMarkets LLC.
- V roce 1981 publikoval v časopise American Economic Review studii, ve které na základě rozboru reálných dat z americké burzy zpochybnil platnost teorie efektivních trhů. Podle jeho názoru totiž ceny akcií kolísaly více, než by odpovídalo racionálnímu výhledu investorů.
- Narodil se 29. března 1946 v Detroitu. Vystudoval ekonomii na Michiganské univerzitě a v roce 1972 získal doktorský titul na Massachusettském technickém institutu. V roce 2005 byl viceprezidentem Americké ekonomické asociace (AEA).
- Je autorem řady odborných publikací na téma finanční a nemovitostní trhy, finanční inovace či behaviorální ekonomie. Pravidelně publikuje sloupky v tisku.
Autor: Reuters, AP, ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

České automobilky americká cla na auta moc nezasáhnou. Dodavatele dílů už ano

Ekonomika
27. 3. 2025

E.ON nabízí pomoc při sdílení energií. Jeho služba je zdarma

Ekonomika
27. 3. 2025
ilustrační foto

Kdo doplatí na Trumpova cla na auta? PŘEHLED světových výrobců a dovozců

Ekonomika
27. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ