Norové jsou až příliš dobře placení. Jejich země, která se vzpamatovává z poklesu cen ropy, si tak těžko udrží konkurenceschopnost. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodního měnového fondu (MMF) o stavu norské ekonomiky.
Největší západoevropský producent ropy se podle názoru fondu se ctí vyrovnal s poklesem ekonomiky způsobeným pádem cen této suroviny. Letos by ekonomika norského království podle odhadu MMF mohla růst tempem 1,75 procenta, v roce 2018 pak 2,25 procenta.
K tomu ovšem bude zapotřebí, aby se hospodářství země soustředěné na těžbu ropy a zemního plynu stalo vyváženějším. Jeho konkurenceschopnost ale brzdí příliš vysoká cena práce. A to přesto, že hodnota norské koruny klesla a platy se v posledních letech příliš nezvyšovaly.
Vysoké jsou kvůli ropnému boomu, který trval do léta 2014 a zapříčinil jejich prudký růst v ropném průmyslu. Tomu se pak musela přizpůsobit další odvětví, když chtěla získat zaměstnance.
MMF zdůrazňuje, že platová uměřenost a reformy na podporu zvýšení produktivity budou hrát pro úspěch transformace norské ekonomiky zásadní roli. Podle průzkumu, který zveřejnila norská centrální banka, počítají odbory a zaměstnavatelé s letošním průměrným růstem platů o 2,5 procenta.