Obamův plán má šanci pomoci americkému trhu práce

Ekonomika
9. 9. 2011 12:34
Americký prezident Barack Obama.
Americký prezident Barack Obama.

Plán amerického prezidenta Baracka Obamy podpořit trh práce částkou 447 miliard dolarů (asi 7,8 bilionu korun) může podle části analytiků největší ekonomice světa skutečně pomoci. Zastánce našel u věhlasného analytika společnosti Pimco Mohameda El-Eriana, ale líbí se i dalším ekonomům. Podle nich výrazně přispěje k růstu hrubého domácího produktu USA.

Opačného názoru je však investor Marc Faber, který Obamův plán označil za "naprostý vtip". Autorovi velmi populární zprávy "Gloom, Boom and Doom", která popisuje chmurné vyhlídky ekonomiky, vadí snaha neustále omezovat výdaje. Podle něj by se měly zvyšovat.

"Je to další selhání keynesiánské ekonomiky a zkorumpovaných intervencí. Přichází s tím v době, kdy zároveň hovoří o snižování deficitů," podotkl Faber v rozhovoru na finanční televizi CNBC. Většina analytiků však nestojí na jeho straně. Zmíněný El-Erian například zdůrazňuje, že je to poprvé, co si vláda uvědomuje vážnost situace a přichází s ucelenou koncepcí.

"Vláda konečně přechází od série neefektivních ad hoc opatření k ucelenému programu, který se soustředí na klíčové překážky, které brání vytvářet pracovní místa. Důraz je zde kladen právě na pobídky, reformy trhu práce, na infrastrukturu a na zlepšení fungování hypotečního trhu," vyjmenoval hlavní výhody programu El-Erian.

Obamův plán počítá se snížením daní pro zaměstnance i zaměstnavatele, s investicemi do infrastruktury a s podporou některých konkrétních institucí, například škol. Plán je ale zatím pouze na papíře a prezident jej teď bude muset prosadit v Kongresu. To může být velký problém, protože republikánům se řada Obamových myšlenek nezamlouvá.

Pro Obamu je prosazení programu klíčové, pokud chce příští rok uspět ve volbách. Plán proto obsahuje řadu pobídek, které mají pomoci střední vrstvě. Ta je významnou voličskou základnou. Míra nezaměstnanosti v USA se delší dobu drží nad devíti procenty, což je hlavní příčina potíží, s nimiž se ekonomika potýká. Američané se tudíž obávají ztráty zaměstnání a více šetří. Motorem americké ekonomiky je však spotřeba, bez které ekonomika jen těžko poroste.

Někteří ekonomové odhadují, že pokud Obama plán prosadí v Kongresu, může k růstu hrubého domácího produktu Spojených států v příštím roce přispět minimálně jedním až třemi procentními body. Vzniknout by díky němu mohl až milion pracovních míst. Míra nezaměstnanosti by mohla klesnout z nynějších 9,1 procenta minimálně o půl bodu, tedy zhruba na 8,5 procenta. Za zdravou míru nezaměstnanosti se však považuje zhruba pět až šest procent.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ