Obchodní deficit USA je za loňský rok nejvyšší za deset let

Ekonomika
6. 3. 2019 21:44
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Schodek zahraničního obchodu Spojených států se loni vyšplhal na 621 miliard dolarů (14,1 bilionu korun) a je nejvyšší za deset let. Oznámilo to ve středu ministerstvo obchodu. Na rekordu je pozorně sledovaný deficit s Čínou a nově také s Mexikem a s Evropskou unií.

Za prosinec obchodní deficit vzrostl asi o 19 procent na 59,8 miliardy dolarů.

Na obchodní nerovnováhu s okolním světem si dlouhodobě stěžuje prezident Donald Trump, který loni uvalil cla na širokou škálu zboží, včetně oceli a hliníku z některých zemí a především na čínské zboží.

Trump je přesvědčen, že dovozní cla se promítnou do snížení schodku. Výměna zboží s Čínou ale za loňský rok skončila rekordním schodkem 419,2 miliardy dolarů, deficit s Mexikem dosáhl rekordních 81,5 miliardy dolarů a schodek s Evropskou unií 169,3 miliardy dolarů, což je také rekord.

Za prosinec se dovoz do USA zvýšil o 2,1 procenta, zatímco vývoz klesl o 1,9 procenta, poznamenala agentura AP.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/geralt

Další čtení

Křetínského EPH v pololetí stoupl zisk na 51 miliard Kč, přispěla nová akvizice

Ekonomika
18. 9. 2025

Eurostat: Inflace v EU v srpnu zůstala na 2,4 procenta, v ČR je osmá nejnižší

Ekonomika
17. 9. 2025

Fed snížil základní sazbu o čtvrt bodu do pásma 4,00 až 4,25 procenta

Ekonomika
17. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ