Odchod poválečných ročníků do důchodu dále zpomalí USA

Ekonomika
1. 9. 2011 07:55
Silné poválečné ročníky odcházejí do důchodu. S jejich nahrazením se bude Amerika potýkat až dvacet let.
Silné poválečné ročníky odcházejí do důchodu. S jejich nahrazením se bude Amerika potýkat až dvacet let.

Silné populační ročníky poválečné doby míří v USA pomalu do důchodu a ochabující pracovní síla může oslabit ekonomickou aktivitu na dalších dvacet let. Odchod do důchodu sníží kupní sílu lidí a spotřebitelskou poptávku, což americké ekonomice rozhodně nepomůže.

Silné populační ročníky pomohly nastartovat americkou expanzi v sedmdesátých a osmdesátých letech zaplněním většího množství pracovních míst a také vyšší spotřebou zboží a služeb. Podobný scénář se opakovat nebude. Podíl zaměstnaných žen klesá a starší Američané houfně míří do důchodu.

Podle údajů Pew Research Center z Washingtonu teď poválečné ročníky oslavují 65. narozeniny a následujících 18 let bude každým dnem v USA přibývat 10 tisíc lidí tohoto věku.

"Demografické změny mohou být tím největším a nejméně ceněným důvodem, proč americká ekonomika po dvouletém návratu z krize zpomalila, jelikož tempo růstu poptávky po práci a kapitálu jsou klíčovými faktory ekonomické expanze," uvedl pro Bloomberg James Paulsen, vedoucí investiční stratég z Wells Capital Management z Minneapolisu.

"Více důchodců znamená pomalejší formování domácností a oslabenou spotřebitelskou poptávku, jelikož odchod do důchodu ovlivní kupní sílu lidí," tvrdí hlavní ekonom Moody’s Capital Markets Group New York Jon Lonski a Gus Faucher, makroekonomický ředitel Moody’s Analytics z West Chesteru.

Odchody do důchodu sníží kupní sílu obyvatel, Amerika přitom na oživení potřebuje aby utráceli."Slabší pracovní síla otupí tempo oživení po krizi společně s naším očekáváním, co by měl být expanzivní trend," uvedl Dean Maki, vedoucí ekonom Barclays Capital z New Yorku. "Měli bychom snižovat výhled našeho HDP v porovnání s dobou, kdy byla naše populace mladší," doplnil Maki.

Pomalé přírůstky v sektoru nových pracovníků už dokázaly zpomalit tempo růstu na 2,25 procenta, odhaduje Maki. To kontrastuje s výhledem Fedu na růst HDP v rozmezí 2,5-2,8 procent a s průměrným růstem 3,2 procenta v letech 1980-2000.

USA stárnou také

V roce 2030 bude odhadem 72 milionů lidí (19,3 procent populace) starších 65 let oproti dnešním 40 milionům. Problémy tak mohou ještě více eskalovat. Počet lidí ve věku 18-24 se v roce 2030 sníží téměř o procento.

"Jsme na prahu důchodové hory. Je opravdu veliká změna v počtu lidí, kteří dosahují důchodového věku a opouštějí práci," uvedl hlavní ekonom Credit Suisse Holdings USA Neal Soss.

Autovýrobci jako General Motors, Ford nebo Harley-Davidson budou touto změnou postiženi nejvýrazněji, neboť většina důchodců omezí velké investice a poptávku po postradatelném zboží, tvrdí i Britt Beemer z America’s Research Group, která studuje spotřebitelské chování.

Další čtení

Zkušenosti bez uplatnění: Nezaměstnaní padesátníci zatěžují státní rozpočet

Ekonomika
9. 7. 2025

Nezaměstnanost v červnu stagnovala, sezonní práce se neprojevily

Ekonomika
8. 7. 2025

Výrobce autobusů Iveco vloni zvýšil zisk o 859 milionů korun

Ekonomika
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ