OECD předpovídá světu <span>velký růst</span> 4,6 procenta

Ekonomika
26. 5. 2010 15:35
Nová vláda musí podle OECD omezení výdajů na penze a zdravotní péči.
Nová vláda musí podle OECD omezení výdajů na penze a zdravotní péči.

Nová vláda musí podle OECD omezení výdajů na penze a zdravotní péči.Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes zvýšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 4,6 procenta z dříve předpokládaných 3,4 procenta. Česká ekonomika by letos měla podle prognózy OECD stoupnout o dvě procenta, v příštím roce by měl její růst zrychlit na tři procenta.

OECD uvedla, že světová ekonomika oživuje z recese rychleji, než se předpokládalo, a to zejména díky Asii. Upozornila však na riziko plynoucí z vysokého zadlužení rozvinutých zemí. V příštím roce očekává OECD mírné zpomalení růstu světové ekonomiky na 4,5 procenta.

Odhad letošního hospodářského růstu České republiky je shodný s předchozí prognózou OECD z loňského listopadu. Výhled pro příští rok však OECD zlepšila z dříve předpokládaného nárůstu o 2,8 procenta. Na Slovensku by měl hospodářský růst podle OECD v letošním roce činit 3,6 procenta a v příštím 3,9 procenta.

Nová česká vláda musí podle OECD vytvořit plán pro omezení výdajů na penze, zdravotní péči a sociální výhody. Míra nezaměstnanosti v Česku by se letos měla pohybovat v blízkosti osmi procent, rozpočtové škrty však zřejmě omezí domácí poptávku. Inflace by se měla v příštím roce postupně vyšplhat na zhruba dvě procenta, uvedla organizace. Český bankovní systém podle OECD vykazuje odolnost navzdory růstu špatných úvěrů.

ČTĚTE TAKÉ: Češi mají problémy se splácením hypoték za třicet miliard

"Analýza problémů české ekonomiky z dílny OECD je podrobná a přesná. V podstatě příští vláda nemusí vymýšlet sáhodlouze svůj ekonomický program, stačí, aby se v klíčových oblastech inspirovala analýzou OECD," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Za užitečné považuje zejména upozornění na neudržitelnost rozpočtové situace, nesoulad systému sociálních dávek a daňové politiky, deformaci ve zdanění práce a kapitálu, nedořešenou reformu penzí a financování zdravotnictví a nedostatečnou liberalizaci pracovního práva. "I podle mně představují tyto problémy hlavní překážky pro dlouhodobý rozvoj české ekonomiky a její stabilitu," dodal. 

Ekonomika Spojených států by měla podle nové prognózy v letošním i příštím roce stoupnout o 3,2 procenta. V listopadu přitom OECD počítala pro letošek s růstem o 2,5 procenta a pro příští rok s růstem o 2,8 procenta. Odhad letošního hospodářského růstu v eurozóně organizace zlepšila na 1,2 procenta z dříve předpokládaných 0,9 procenta. Napřesrok by měl růst zrychlit na 1,8 procenta. 

Největší výzvou pro rozvinuté ekonomiky je nyní podle OECD snížení dluhů a potlačení nestability na finančních trzích, která se v současnosti šíří z Evropy. "Období značné finanční nestability, které začalo v srpnu 2007, ještě neskončilo," varovala organizace.

Foto: archiv TÝDNE

Autor: ČTK

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ