Otevřete trhy zahraničním investorům, vyzval Čínu velvyslanec EU

Ekonomika
25. 1. 2017 10:31
bez popisku 882546
bez popisku 882546

Velvyslanec Evropské unie v Číně ve středu vyzval Peking, aby učinil konkrétní pokrok a otevřel své trhy zahraničním investorům. Velvyslanec Hans Dietmar Schweisgut se tak vyjádřil krátce poté, co čínský prezident Si Ťin-pching odsoudil protekcionismus ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

"Projev je projev a činy jsou činy," řekl Schweisgut. "Navzdory pokroku, který Čína zaznamenala od svého vstupu do Světové obchodní organizace (v roce 2011), Peking stále ještě neposkytuje spravedlivé prostředí pro zahraniční investory... Doufáme v hmatatelný pokrok," dodal.

Si Ťin-pching je prvním čínským prezidentem, který se setkání globálních finančních a politických lídrů ve švýcarském Davosu zúčastnil. Jeho projev z minulého týdne vyzývající k rozvoji volného obchodu a k odmítnutí protekcionismu byl podle politologů namířen proti novému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Trump v předvolební kampani sliboval, že ochrání americký průmysl před zahraniční konkurencí, zejména před přílivem levného zboží z Mexika a Číny.

Americké, evropské a další zahraniční společnosti si ale nadále stěžují, že jim čínské úřady brání nebo je přísně omezují v přístupu na čínský telekomunikační a finanční trh, jakož i do informačních technologií.

Evropské firmy kritizují, že jim je bráněno získat čínská aktiva, zatímco čínské společnosti kupují velké globální značky. "Zatím Evropská unie nevidí dostatečné důkazy toho, že by byla Čína ochotna recipročním způsobem zajistit evropským firmám přístup na svůj trh," podotkl Schweisgut.

Podobně se vyjadřují i americké firmy. Ve zprávě z minulého týdne Americká obchodní komora v Číně uvedla, že 81 procent firem z USA se v Číně cítí méně vítanými než v minulosti a některé přesouvají své aktivity do jiných zemí.

Schweisgut řekl, že Evropa očekává v letošním roce rozvoj bližších vztahů s Pekingem v oblasti obchodu a životního prostředí, připustil nicméně, že nadále existují rozpory, především v otázce lidských práv. Evropští vyslanci hodlají podle Schweisguta mluvit s čínskými představiteli mimo jiné o loňském zatčení mnoha právníků, kteří se věnují oblasti lidských práv a dalším citlivým případům. "Máme povinnost o tom mluvit a učiníme tak," řekl.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zehl Igor

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ