Panama zatkla společníky Mossack Fonseca kvůli korupci v Brazílii

Ekonomika
10. 2. 2017 08:33
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V Panamě byli předběžně zadrženi dva společníci advokátní kanceláře Mossack Fonseca, která nechvalně proslula kauzou takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers). Ramón Fonseca a Jürgen Mossack byli zatčeni ve čtvrtek v souvislosti s největším korupčním skandálem posledních desetiletí v Brazílii. V pátek má pokračovat jejich vyšetřování.

Ramón Fonseca na svém twitterovém účtu uvedl, že s korupční kauzou v Brazílii, která se týká přidělování státních zakázek firmy Petrobras, nemá nic společného. Napsal též, že on a i jeho společník se vydali policii dobrovolně, protože nic nezákonného neprovedli, a tudíž se nemají čeho obávat.

Mossack a Fonseca jsou hlavními společníky firmy, která se od 80. let specializuje na obchodní právo a investiční poradenství. Loni média zveřejnila informace z asi 11 milionů uniklých dokumentů této společnosti, z nichž mimo jiné vyplynulo, že řada politiků a celebrit z celého světa využívala tuto advokátní kancelář k obcházení daňových zákonů.

Společnost Mossack Fonseca tvrdí, že zakládáním společností v daňových rájích neprovedla nic nezákonného. Pokud ale v těchto firmách figurují veřejně činní lidé, mohli porušit zákon ve své zemi nepravdivými informacemi o svém majetku. Snaha vyhýbat se placení daní doma také může být někde nezákonná.

Mossack a Fonseca byli zadrženi ve čtvrtek v souvislosti s korupční kauzou Lava Jato (Automyčka), která už několik let hýbe politickou scénou v Brazílii a týká se přidělování zakázek státní ropné společnosti Petrobras. Vyšetřována je v této kauze i řada brazilských politiků z různých politických stran, obvinění čelí například i bývalý předseda dolní komory parlamentu Eduardo Cunha či exprezidenti Lula da Silva a Fernando Collor de Mello.

Odsouzeno k vysokým trestům bylo v kauze Lava Jato už několik manažerů stavební firmy Odebrecht, která v rámci mimosoudního vyrovnání už přiznala korupci politiků a úředníků v USA, Brazílii a Švýcarsku. Vyšetřováno je i mnoho politiků v řadě zemí Latinské Ameriky, například v noci na dnešek byl vydán mezinárodní zatykač na peruánského exprezidenta Alejandra Toleda.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ