Počet digitálních plateb poroste v průměru o 11 procent ročně

Ekonomika
19. 10. 2017 22:02
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Počet digitálních plateb ve světě poroste podle odhadů v průměru o téměř 11 procent ročně až do roku 2020, kdy dosáhne 726 miliard transakcí. Platby v rozvíjejících se ekonomikách stoupnou o pětinu, což je trojnásobek růstu u vyspělých ekonomik. Vyplývá to z výroční zprávy World Payments Report 2017, jíž vydaly společnosti Capgemini a BNP Paribas. Do digitálních plateb spadají karetní transakce, klasické bezhotovostní převody a nově například platby přes různá FinTech řešení.

Celosvětové bezhotovostní velkoobchodní transakce organizací, středně velkých podniků a orgánů veřejné správy by měly podle zprávy růst o 6,5 procenta v letech 2015 až 2020, tedy na více než 122 miliard velkoobchodních transakcí.

Objem bezhotovostních transakcí ve světě vzrostl meziročně v roce 2015 o 11,2 procenta a dosáhl 433,1 miliard, což byl nejvyšší nárůst za posledních deset let. Rozvíjející se trhy byly hlavním tahounem s nárůstem o 21,6 procenta. Vyspělé trhy rostly v roce 2015 o 6,8 procenta.

Navzdory nárůstu digitálních plateb převládá i nadále hotovost, zejména u transakcí s nízkou hodnotou. Letošní zpráva WPR uvádí, že mobilita, připojené domácnosti, zábava a média v budoucnu zvýší počet bezhotovostních transakcí, zejména s nástupem bezkontaktních technologií z oblasti IoT (internet věcí).

Růst digitalizace podnikových plateb ovlivňuje regionální trendy. Na vyspělých trzích využívají malé a střední podniky digitální fakturaci, virtuální karty a blockchain technologie. V rozvíjející se Asii jsou takzvané charge karty oblíbené u firem kvůli zjednodušení a zabezpečení dodavatelských plateb.

Zpráva upozornila na vznik nového platebního 'ekosystému', který je důsledkem řady faktorů. Změny přináší dynamické regulační prostředí, FinTech společnosti, vzestup technologií umožňujících platby a nová očekávání organizací i zákazníků u služeb s přidanou hodnotou.

"V rámci tohoto nového a dynamického ekosystému musí všichni, kdo jsou součástí platebního průmyslu, strategicky přehodnotit své role. Banky musí využít tuto příležitost a vylepšit své nabídky ve spolupráci s FinTech společnostmi a vývojáři třetích stran," uvedl ředitel bankovních a kapitálových trhů v Capgemini Anirban Bose.

Zpráva rovněž tvrdí, že klíčovou výzvu v novém platebním ekosystému bude nedostatek standardizace způsobený různými pravidly národních regulačních orgánů a individuální interpretace. "Nadnárodní banky a korporace hledají lepší standardy napříč průmyslem a soulad mezi předpisy. Otázky bezpečnosti jsou vyřešené, takže nový platební ekosystém zvýší spolupráci a partnerství a přinese přidanou hodnotu pro společnosti, banky i FinTech organizace. Jednotliví hráči se ale musí připravit na nejistotu, protože ekosystém se vyvíjí," poznamenal Bruno Mellado z BNP Paribas.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/WAVEBREAK

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ