Počet digitálních plateb ve světě poroste podle odhadů v průměru o téměř 11 procent ročně až do roku 2020, kdy dosáhne 726 miliard transakcí. Platby v rozvíjejících se ekonomikách stoupnou o pětinu, což je trojnásobek růstu u vyspělých ekonomik. Vyplývá to z výroční zprávy World Payments Report 2017, jíž vydaly společnosti Capgemini a BNP Paribas. Do digitálních plateb spadají karetní transakce, klasické bezhotovostní převody a nově například platby přes různá FinTech řešení.
Celosvětové bezhotovostní velkoobchodní transakce organizací, středně velkých podniků a orgánů veřejné správy by měly podle zprávy růst o 6,5 procenta v letech 2015 až 2020, tedy na více než 122 miliard velkoobchodních transakcí.
Objem bezhotovostních transakcí ve světě vzrostl meziročně v roce 2015 o 11,2 procenta a dosáhl 433,1 miliard, což byl nejvyšší nárůst za posledních deset let. Rozvíjející se trhy byly hlavním tahounem s nárůstem o 21,6 procenta. Vyspělé trhy rostly v roce 2015 o 6,8 procenta.
Navzdory nárůstu digitálních plateb převládá i nadále hotovost, zejména u transakcí s nízkou hodnotou. Letošní zpráva WPR uvádí, že mobilita, připojené domácnosti, zábava a média v budoucnu zvýší počet bezhotovostních transakcí, zejména s nástupem bezkontaktních technologií z oblasti IoT (internet věcí).
Růst digitalizace podnikových plateb ovlivňuje regionální trendy. Na vyspělých trzích využívají malé a střední podniky digitální fakturaci, virtuální karty a blockchain technologie. V rozvíjející se Asii jsou takzvané charge karty oblíbené u firem kvůli zjednodušení a zabezpečení dodavatelských plateb.
Zpráva upozornila na vznik nového platebního 'ekosystému', který je důsledkem řady faktorů. Změny přináší dynamické regulační prostředí, FinTech společnosti, vzestup technologií umožňujících platby a nová očekávání organizací i zákazníků u služeb s přidanou hodnotou.
"V rámci tohoto nového a dynamického ekosystému musí všichni, kdo jsou součástí platebního průmyslu, strategicky přehodnotit své role. Banky musí využít tuto příležitost a vylepšit své nabídky ve spolupráci s FinTech společnostmi a vývojáři třetích stran," uvedl ředitel bankovních a kapitálových trhů v Capgemini Anirban Bose.
Zpráva rovněž tvrdí, že klíčovou výzvu v novém platebním ekosystému bude nedostatek standardizace způsobený různými pravidly národních regulačních orgánů a individuální interpretace. "Nadnárodní banky a korporace hledají lepší standardy napříč průmyslem a soulad mezi předpisy. Otázky bezpečnosti jsou vyřešené, takže nový platební ekosystém zvýší spolupráci a partnerství a přinese přidanou hodnotu pro společnosti, banky i FinTech organizace. Jednotliví hráči se ale musí připravit na nejistotu, protože ekosystém se vyvíjí," poznamenal Bruno Mellado z BNP Paribas.