Počet <span>propadlých hypoték</span> v USA loni vzrostl o 81 procent

Ekonomika
15. 1. 2009 21:39
Věřitelé loni zabavili více než 860 tisíc domů. (Ilustrační foto)
Věřitelé loni zabavili více než 860 tisíc domů. (Ilustrační foto)

Obama chce zlepšit situaci zadlužených vlastníků domů.Počet Američanů, kterým propadla hypotéka a začala být zabavována jejich nemovitost, vzrostl za loňský rok o 81 procent na více než 2,3 milionu. Věřitelé loni fakticky zabavili více než 860 tisíc domů, více než dvojnásobek roku 2007, oznámila ve čtvrtek firma RealtyTrac, která tyto údaje shromažďuje.

Ekonomové firmy Moody´s Economy.com předpovídají, že počet zabavených domů se bude ještě zvyšovat a v letošním roce stoupne o osmnáct procent. Hypoteční krize v USA propukla již během roku 2007 a loni se transformovala na globální finanční krizi, která vyústila v recesi největších světových ekonomik.

Ekonomové a hypoteční bankéři očekávají, že i letos a v několika příštích letech bude pokračovat pokles cen domů a počet propadlých hypoték zůstane nadprůměrný. Bude to důsledek nynější hluboké recese ekonomiky, která vede k růstu nezaměstnanosti a k omezování výdajů. Čeká se, že oživování ekonomiky z recese bude zřejmě jen pomalé.

ČTĚTE TAKÉ: Zájem o hypotéky klesl v USA na osmileté minimum
                        Polovina modifikovaných hypoték skončí znovu krachem
                        Šéf Hypoteční banky: Trh s hypotékami letos klesne


Američané si vzali domy na hypotéku, na splácení ale nemají peníze.Bez vládních programů zmírňujících dopady hypoteční krize by byl počet propadlých a nesplácených hypoték ještě vyšší. Vládní programy umožňují například změnit podmínky některých úvěrů, což je jinak obtížné, protože většinu hypoték již nevlastní původní vydavatelé, ale pohybují se mezi investory často v různě strukturovaných balících.

Nastupující prezident Barack Obama slíbil, že podstatnou část zbylých peněz z fondu na stabilizaci finančního sektoru použije právě na zlepšení situace zadlužených vlastníků domů. Ze zbylých 350 miliard dolarů bude na pomoc při splácení hypoték věnováno 50-100 miliard dolarů, uvedl ve čtvrtek šéf Obamovy Národní hospodářské rady Lawrence Summers.

Ilustrační foto: AP a Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Věříte Stačilo!? Komunistický program by nás všechny zadlužil o stamiliardy

Ekonomika
17. 9. 2025

RegioJet pořídí od Škoda Group hybridní vlaky za devět miliard korun

Ekonomika
16. 9. 2025
ilustrační foto

Roboti nás už nahrazují všude. Jsou neúnavní a levní, firmám se vyplatí

Ekonomika
16. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ