Počet žádostí o podporu v USA prudce klesl

Ekonomika
20. 1. 2011 15:22
Barack Obama si může připít - alespoň na pokles žadatelů o podporu v USA.
Barack Obama si může připít - alespoň na pokles žadatelů o podporu v USA.

Počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech se minulý týden snížil o 37 tisíc - na 404 tisíc osob. To představuje nejprudší pokles od loňského února. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce.

Analytici očekávali mírnější pokles - na 420 tisíc žádostí. Údaje jsou podle agentury AP dalším důkazem toho, že americké podniky letos posílí nábor nových pracovníků.

Pokud je počet nových žádostí pod hranicí 425 tisíc, ukazuje to podle ekonomů na mírný růst počtu pracovních míst. K výraznější redukci nezaměstnanosti by však počet žádostí musel klesnout alespoň na 375 tisíc.

Ministerstvo již začátkem měsíce oznámilo, že míra nezaměstnanosti v USA loni v prosinci klesla na 9,4 procenta, tedy na nejnižší úroveň od května 2009. V listopadu nezaměstnanost činila 9,8 procenta.

Vysoká nezaměstnanost představuje hrozbu pro hospodářské oživení, protože tlačí dolů spotřebitelské výdaje. Ty se na celkové ekonomické aktivitě USA obvykle podílejí zhruba 70 procenty.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Akcionáři ruské Sberbank schválili výplatu rekordní dividendy

Ekonomika
30. 6. 2025

Stát vydal za první pololetí dluhopisy v nominální hodnotě 181,3 mld. Kč

Ekonomika
30. 6. 2025

Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard, ale zisk mu stejně trochu klesl

Ekonomika
27. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ