Podnikatelská důvěra v Německu je nejvýše od roku 1991

Ekonomika
23. 5. 2017 15:28
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.

Podnikatelská důvěra v Německu v květnu opět stoupla a nachází se na rekordní nejvyšší úrovni od roku 1991. Vyplývá to z výsledků průzkumu institutu Ifo. Optimismus firem povzbudilo i zvolení Emmanuela Macrona francouzským prezidentem.

Index podnikatelské důvěry, který je založen na průzkumu mezi zhruba sedmi tisíci německých firem, v květnu stoupl na 114,6 bodu z upravených 113,0 bodu v dubnu. Překonal i očekávání analytiků, kteří jej v průzkumu agentury Reuters odhadovali na 113,1 bodu.

"Ekonomická aktivita v Německu zůstává velmi živá," uvedl šéf institutu Ifo Clemens Fuest. Dokazuje to i růst hrubého domácího produktu (HDP) a další ekonomické ukazatele, dodal.

Podnikatelské hodnocení současné situace si polepšilo na 123,2 ze 121,4 bodu v dubnu a zvýšil se i index podnikatelských očekávání, a to na 106,5 ze 105,2 bodu minulý měsíc. Podle jednoho z ekonomů Ifo k tomu přispívá i zvolení Emmanuela Macrona francouzským prezidentem.

Autor: ČTK Foto: ČTK , WAVEBREAK

Další čtení

Philip Morris ČR loni stouply tržby na 21,7 miliardy Kč, ale zisk klesl na tři miliardy

Ekonomika
29. 4. 2026

Spojené arabské emiráty opouštějí Organizaci zemí vyvážejících ropu

Ekonomika
29. 4. 2026

Válka v Íránu zvýšila ceny pistácií na nejvyšší hodnotu za osm let

Ekonomika
28. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ