Pomáhal Dublin Applu se snižováním daní? Brusel zveřejní šetření

Ekonomika
29. 9. 2014 13:07
Evropští úředníci obviní amerického výrobce elektroniky Apple, že měl prospěch z nezákonných daňových dohod s irskou vládou (ilustrační foto).
Evropští úředníci obviní amerického výrobce elektroniky Apple, že měl prospěch z nezákonných daňových dohod s irskou vládou (ilustrační foto).

Evropská komise nepotvrdila informace zdrojů listu Financial Times (FT), že její úředníci obviní amerického výrobce elektroniky Apple z nezákonných daňových dohod s irskou vládou. Podle listu by měla komise podrobnosti z vyšetřování zveřejnit tento týden. Mluvčí evropské exekutivy to však dnes odmítl. Pro Apple by rozhodnutí v jeho neprospěch mohlo znamenat pokutu až několik miliard eur.

Podle mluvčího komise Antoine Colombaniho neudělá Brusel toto úterý nic jiného, než že zveřejní důvody, které už v červnu vedly k rozhodnutí zahájit hloubkovou kontrolu daňových dohod mezi společností Apple a irskou vládou.

Podobně bude v úterý zveřejněno zdůvodnění červnového záměru zahájit šetření daňových domluv Fiatu v Lucembursku. Důvody pro třetí z tehdy oznámených vyšetřování - možné nepovolené státní pomoci společnosti Starbucks v Nizozemsku - budou podle něj zveřejněny později.

"Nejsou žádné závěry. Analyzujeme, zda to byla podle evropských pravidel nepovolená státní pomoc, výběrová výhoda poskytnutá společnosti. Teď ale není doba na spekulace o možném závěru vyšetřování," vysvětlil. Skutečné výsledky šetření tak prý mohou být známy třeba až za několik měsíců.

Od června podle něj zástupci unijní exekutivy v kauze Apple jednali s irskou vládou a teprve nyní bylo možné dosáhnout dohody o nedůvěrné, tedy veřejné verzi důvodů pro hloubkové šetření. Ještě o několik týdnů se podle Colombaniho zpozdí oficiální publikace červnových závěrů v unijním věstníku.

Výrobce chytrých telefonů iPhone podle předběžných zjištění uzavřel "zákulisní" dohody s irskými úřady a následně využíval údajně nezákonné státní pomoci. Apple v Irsku působí od roku 1980. Společnost tvrdí, že její dohody s irskou vládou žádný zákon neporušily. Finanční ředitel Applu Luca Maestri FT sdělil, že k žádné zvláštní dohodě nikdy nedošlo, ani k ničemu, co by šlo vykládat jako státní pomoc.

Vyšetřovací komise amerického Senátu loni zjistila, že Apple v Irsku využívá síť dceřiných firem, aby si snížil v USA platby daně z příjmu v řádech miliard dolarů. Tento postup je legální, zpráva však vyvolala otázky o účinnosti amerického daňového systému a možnostech daňových úniků.

Evropská komise letos v červnu oznámila, že zahájila hloubkové vyšetřování daňových dohod, které Apple, další americká firma Starbucks a finanční divize skupiny Fiat uzavřely s úřady v Irsku, Nizozemsku a Lucembursku. Podle tehdejšího sdělení bruselských činitelů je vyšetřování součástí širšího zkoumání daňových předpisů v různých zemích EU a daňového plánování nadnárodních firem. Starbucks tehdy uvedl, že dodržuje všechny daňové předpisy. Fiat se odmítl vyjádřit.

Autor: ČTK , FTFoto: ČTK/AP , Hannah Yoon

Další čtení

Koruna se po čtyřech letech dostala pod 21 Kč/USD, posiluje i k euru

Ekonomika
1. 7. 2025

Státní rozpočet měl v pololetí schodek 152,4 mld. Kč, nejnižší od pandemie

Ekonomika
1. 7. 2025

Zámek v Litomyšli letos zažívá vysoký zájem turistů

Ekonomika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ