Zlepšování ekonomické nálady v Evropské unii a v eurozóně v lednu letošního roku mírně zpomalilo, ale index ekonomické nálady (ESI) se i tak blíží dlouhodobým průměrům, pod nimiž se dlouho pohyboval kvůli hospodářské a finanční krizi. Index ekonomické nálady v lednu v eurozóně vzrostl o 1,6 bodu na 95,7 bodu a v celé Evropské unii o dva body na 97 bodů. Novinářům to dnes oznámila Evropská komise.
Nálada se zlepšuje již desátý měsíc po sobě. Vzhůru ji po celou dobu táhne zejména vývoj v průmyslu, kde index ekonomické nálady jen v lednu vzrostl v celé evropské sedmadvacítce o tři body a v zemích platících eurem o dva body. Jednotlivé firmy si pochvalují zejména přibývání zakázek a na rozdíl od minulých měsíců čekají i zlepšení produkce.
ČTĚTE TAKÉ: Ceny v eurozóně vyletěly nahoru
Mírně se zlepšuje i důvěra spotřebitelů v hospodářství v celé EU, v lednu vzrostla o jeden bod; v eurozóně ovšem zůstala stejná jako v prosinci. Podle Bruselu klesá strach obyvatel unie ze ztráty zaměstnání, který se během hospodářské a finanční krize dostal na historické rekordy. Situace se lepší také ve službách a v maloobchodu. Jediným ekonomickým sektorem, který se potýká s poklesem důvěry, je stavebnictví, kde v lednu důvěra klesla o jeden bod v EU i v eurozóně.
ČTĚTE TAKÉ: Debaty o euru jsou folklorem, míní viceguvernér Singer
Z jednotlivých členských států ESI nejvíce roste v Itálii (4,2 bodu), Velké Británii (4,2 bodu) a Nizozemsku (2,7 bodu). Nejmenší růst je naopak patrný v Polsku (0,9 bodu), Německu (0,6 bodu) a ve Francii (0,6 bodu). Jedinou zemí, kde se nálada zhoršuje, je Španělsko (-0,1 bodu), které bývá srovnáváno s Řeckem, jež se před nedávnem ocitlo na hraně státního bankrotu. V Česku index ekonomické nálady v lednu vzrostl o 1,5 bodu na
91,5 bodu.
Foto: Lucie Pařízková