Portugalsko minulý týden předčasně splatilo Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) 1,7 miliardy eur (45,9 miliardy Kč). Oznámilo to portugalské ministerstvo financí. Z příspěvku MMF k záchrannému úvěru z roku 2011 tak už země umořila asi polovinu.
Nyní splacené peníze měla země vrátit v roce 2019. Podle ministerstva je předčasné splacení důkazem, že země je znovu finančně zdravá. Portugalsko již fondu v předstihu splatilo celkem 13 miliard eur.
Portugalsko si předčasným splácením úvěru od MMF snižuje náklady na obsluhu dluhu. Výnosy portugalských státních dluhopisů jsou nižší než úroky, které země platí měnovému fondu, takže může dluh u MMF splácet z příjmů emisí státních dluhopisů.
Portugalsko v roce 2014 opustilo záchranný program, o nějž v roce 2011 požádalo Evropskou unii a MMF a v jehož rámci dostalo celkem 78 miliard eur. Fond se na této sumě podílel asi třetinou.
Portugalsko opustilo záchranný program pro země zasažené dluhovou krizí v eurozóně jako druhé po Irsku, které už většinu svých úvěrů vůči MMF splatilo před termínem. Z krize se naopak stále nevymanilo Řecko, které do ní spadlo jako první a nyní čerpá už třetí záchranný program.