Poslední módní výkřik pro miliardáře: ponorky

Ekonomika
8. 4. 2012 11:11
Režisér James Cameron ukázal, jak lze trávit volný čas, když ve své ponorce Deepsea Challenger prozkoumal mořské hlubiny.
Režisér James Cameron ukázal, jak lze trávit volný čas, když ve své ponorce Deepsea Challenger prozkoumal mořské hlubiny.

Soukromé letadlo: to už mají. Osobní vrtulník: ten také už mají. Soukromý ostrov: také. Po čem nyní miliardáři touží? Po ponorce. Když se hollywoodský režisér James Cameron potopil do Mariánského příkopu, nejhlubšího na Zemi, odhalil neznámý svět, ale také ukázal, jak lze exkluzivně trávit volný čas: plavit se na soukromé ponorce.

Tvůrce filmu Titanic se stal 26. března prvním člověkem, který sám po několik hodin zkoumal hlubinu téměř 11 kilometrů pod hladinou Tichého oceánu. Při této expedici financované výhradně ze soukromých zdrojů režisér objevil ze své zářivě zelené jednomístné ponorky "pustou měsíční krajinu".

Na druhém konci světa se mezitím britský dobrodruh a miliardář Richard Branson chystá sestoupit na dno Atlantiku a se svou ponorkou Virgin Oceanic prozkoumat příkop u Portorika.

Tento kout ležící v hloubce 8600 metrů nebyl ještě nikdy prozkoumán v ponorce s posádkou. Richard Branson sní o tom, že tam objeví španělské galeony (ozbrojené plachetnice ze 17. a 18. století) nebo dosud neznámé druhy zvířat. "Je ohromné, že nyní můžeme zkoumat oceány a mít k tomuto účelu i plavidla," řekl Branson žijící na svém soukromém ostrově v karibské oblasti.

Podle Charlese Kohnena, spoluzakladatele společnosti vyrábějící ponorky SEAmagine, není majitelů takových plavidel více než tucet. Neustále jich však přibývá, uvádí.
Autonomie většiny těchto plavidel je omezená, potřebují mít v blízkosti jakousi mateřskou loď. Tyto "kapsule" mohou sestoupit do hloubky až 150 metrů a často i více, jako skutečné ponorky.

Luxusní ponorky

Když se společnost SEAmagine před 16 lety do tohoto oboru podnikání pouštěla, nebyly jachty dost velké, aby mohly ponorky nést, uvádí Charles Kohnen. V posledních pěti až sedmi letech vzrostl zájem soukromého sektoru a průmysl začal vyrábět megajachty.
Jeden z posledních klientů si zakoupil katamaran dlouhý 25 metrů, který byl konstruován tak, aby mohl nést platformu, na níž může přistávat vrtulník, a měl rovněž prostor určený pro ponorku.

Ponorky, které prodává SEAmagine, stojí od jednoho do tří milionů dolarů (asi 18 až 54 milionů Kč) a roční provoz ponorky přijde na 15 až 20 tisíc dolarů (270 až 360 tisíc Kč).

Společnost U.S. Submarines jde ještě dále a kromě klasičtějších ponorek nabízí i luxusní.
Tento trh stále roste, zejména pokud jde o vědeckou obec, ale především o svět filmu, ujišťuje Marc Deppe, jeden z představitelů společnosti Triton Submarines, která je dceřinou firmou U.S. Submarines.

U.S. Submarines nabízí několik modelů, například Nomad, který je srovnáván se soukromým letounem Seattle, a pokud jde o komfort, lze jej přirovnat k luxusní jachtě. Ponorka Phoenix dlouhá 65 metrů, která zatím existuje jen v návrzích, je schopná přeplout oceán a je tak velká, že může nést vlastní miniponorku. Stojí 78 milionů dolarů (1,4 miliardy Kč), uvádí se na internetových stránkách společnosti.

"Bude třeba najít někoho poněkud extravagantního, kdo bude chtít být prvním majitelem plavidla takového druhu," konstatuje Marc Deppe.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , AP Photo/National Geographic, Mark Thiessen

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ