Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí klesla v přepočtu na celý rok o procento po propadu o 6,4 procenta v předchozích třech měsících. Oznámilo to dnes ministerstvo obchodu.
Potvrdilo tak svůj předběžný odhad z minulého měsíce. Analytici očekávali zhoršení odhadu na pokles o 1,5 procenta.
Podniky podle nových údajů snižovaly své zásoby a investice prudším tempem, než se
původně předpokládalo. To však bylo kompenzováno mírnějším poklesem spotřebitelských výdajů, exportu a bytové výstavby.
Americké ekonomice pomohly vládní stimuly, například šrotovné. V rámci něj Američané využily fondy v celkové hodnotě tří miliard dolarů. Přesto čtvrtý kvartální pokles v řadě znamená nejdelší recesi od počátku čtvrtletních měření v roce 1947. Největší světová ekonomika ztratila celkem 3,9 procenta od 2. čtvrtletí 2008, což znamená nejhlubší recesi od Velké krize v 30. letech minulého století.
ČTĚTE TAKÉ: Greenspan: Americká ekonomika letos oživí. Pak zpomalí
Vláda se snaží stimulovat poptávku, 70 procent ekonomiky Spojených států tvoří výdaje domácností. Těm se vrací v posledních měsících část bohatství ztraceného během krize, a to například díky příznivému vývoji cen domů.
ČTĚTE TAKÉ: Ceny domů v USA padají pomaleji. Dobrá zpráva?
Hrozbou dalšího růstu je nezaměstnanost. Ta má podle odhadů ekonomů příští rok v Americe dosáhnout až 11 procent. Ovšem i zprávy z trhu práce dnes překvapily pozitivně - nových žádostí o podporu je tento týden méně než minulý týden. Celkem od roku 2007, kdy krize ve Spojených státech vypukla, ubylo 6,7 milionu pracovních míst.
Podle řady analytiků by se tempo růstu hrubého domácího produktu USA mohlo ve třetím čtvrtletí díky vládním opatřením pohybovat kolem dvou procent. Spojené státy začátkem roku schválily stimulační plán na pomoc domácí ekonomice v hodnotě 787 miliard dolarů (více než 14 bilionů Kč).
Foto: ČTK