Potvrzeno: <span>ekonomika eurozóny</span> je v recesi

Ekonomika
4. 12. 2008 11:34
eu
eu

euEvropský statistický úřad Eurostat dnes potvrdil, že ekonomika eurozóny se nachází v recesi. HDP zemí platících eurem klesl podle zpřesněného odhadu ve třetím čtvrtletí o 0,2 procenta. Jde už o druhý propad za sebou, což odpovídá obvyklé definici recese. Klesla i ekonomika celé EU, také o 0,2 procenta; v předchozím čtvrtletí stagnovala.

Spotřeba domácností v eurozóně ve třetím čtvrtletí stagnovala, v členských státech EU vzrostla v průměru o 0,1 procenta po propadech ve dvou předcházejících čtvrtletích. Eurostat  upozornil na poměrně rychlý propad investic, které v eurozóně klesly o 0,6 procenta a v celé unii o 0,8 procenta.

Neblahou skutečností je i fakt, že tempo růstu dovozu v evropské ekonomice výrazně přesahuje tempo růstu vývozu. Zatímco export od července do září vzrostl o 0,4 procenta v eurozóně a o 0,3 procenta v EU, dovoz vzrostl o 1,7 procenta v eurozóně a o 1,3 procenta v celé unii.

Foto: Robert Zlatohlávek

Autor: ČTK

Další čtení

Koruna se po čtyřech letech dostala pod 21 Kč/USD, posiluje i k euru

Ekonomika
1. 7. 2025

Státní rozpočet měl v pololetí schodek 152,4 mld. Kč, nejnižší od pandemie

Ekonomika
1. 7. 2025

Zámek v Litomyšli letos zažívá vysoký zájem turistů

Ekonomika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ