Mezinárodní měnový fond (MMF) vyzval americké zákonodárce, aby zabránili kumulaci prudkého zvýšení daní a zároveň výrazného snížení vládních výdajů, která hrozí počátkem příštího roku. Takzvaný "fiskální sráz" by vrhl největší ekonomiku světa do recese, varoval MMF ve výroční zprávě o stavu americké ekonomiky.
Mezinárodní měnový fond předpovídá, že ekonomika USA letos vzroste o dvě procenta, a pro příští rok svůj odhad mírně snížil na 2,25 procenta z dubnových 2,4 procenta. Pokud ale Kongres neodstraní hrozbu současného zvýšení daní a automatického snížení federálních výdajů, mohlo by to snížit výkon hrubého domácího produktu o čtyři procentní body, tedy do pásma poklesu, uvádí zpráva fondu.
Na konci roku má vypršet platnost snížených daňových sazeb, které prosadil před více než deseti lety prezident George Bush. Zároveň hrozí nástup automatického snížení výdajů, na němž se dohodl Kongres loni v létě v rámci kompromisu o zvýšení stropu federálního dluhu. Pokud by obě opatření vstoupila v platnost, znamenalo by to, že z ekonomiky by se odčerpaly peníze v desetiletém objemu čtyř bilionů dolarů (81 bilionů Kč).
"Je zásadně důležité odstranit nejistotu vytvořenou tímto 'fiskálním srázem' a také urychleně znovu zvýšit dluhový strop; mělo by se sledovat takové tempo snižování deficitu, které nepodkopává oživování ekonomiky," uvedl MMF ve výroční zprávě o situaci ekonomiky.
MMF rovněž poukázal na riziko, které se pro americkou ekonomiku skrývá v evropské dluhové krizi. Pokračující ekonomický pokles v Evropě by snížil zisky velkých amerických firem.
Německo je na tom dobře
Mezinárodní měnový fond vydal také zprávu o stavu německé ekonomiky. Zvýšil odhad jejího letošního růstu na jedno procento a pro příští rok čeká mírné zrychlení na 1,4 procenta. Ve svém výročním hodnocení Německa fond ale upozornil největší evropskou ekonomiku na rizika dopadů dluhové krize v eurozóně, její zranitelný a podkapitalizovaný bankovní sektor a možný nepříznivý vývoj globální ekonomiky.
Ještě v dubnu MMF pod dojmem útlumu z konce loňského roku předpovídal Německu pro letošek růst jen o 0,6 procenta. "Vliv loňského poklesu zahraniční poptávky ustupuje a situace domácího trhu práce se dál zlepšuje," konstatoval fond. Své prognózy pro letošní vývoj ekonomiky v minulých týdnech zvýšila na zhruba jedno procento většina předních německých ekonomických institutů i německá centrální banka.
Podle MMF se německá ekonomika dostane ve druhém pololetí na úroveň potenciálního růstu, tedy takového tempa, které ještě nezvyšuje inflační tlaky. Přispívat k tomu budou finančně zdravé firmy a domácnosti, růst mezd, stabilní inflační očekávání a nízké úvěrové náklady.
Hrozbou podle fondu nadále zůstává možné zhoršování krize v eurozóně a slabší vývoj globální ekonomiky. Německý bankovní systém je navíc zranitelný vnějšími otřesy, protože je příliš závislý na mezibankovních úvěrech, kvalita jeho kapitálu je nízká a riziková angažovanost v zahraničí vysoká. Za hlavní prioritu tak MMF označil zajištění finanční stability, zejména restrukturalizaci zemských bank.
Před riziky by se Německo mělo chránit dalším posílením domácí poptávky, zvláště když může využít nízké nezaměstnanosti a rostoucích mezd. Silnější expanze německé domácí poptávky by podle MMF prospěla i ostatním zemím eurozóny, které bojují s recesí a ohrožuje je dluhová krize.