Pracovníci Amazonu v Německu stávkují. Přou se o platy

Ekonomika
31. 3. 2014 14:04
Amazon má v Německu devět distribučních center (ilustrační foto).
Amazon má v Německu devět distribučních center (ilustrační foto).

Několik set zaměstnanců internetového obchodu Amazon v Německu vstoupilo do stávky kvůli platům. Oznámil to tamní odborový svaz Verdi. Do protestu se prý hodlá zapojit odhadem zhruba 500 z 1200 pracovníků v distribučním centru Amazonu v Lipsku. Letos je to poprvé, kdy pracovníci Amazonu kvůli několikaměsíčnímu sporu o mzdy na protest přerušují práci.

Verdi požaduje, aby Amazon zvýšil mzdy pracovníkům v německých distribučních centrech v souladu s kolektivními smlouvami pro zásilkový prodej a maloobchod. Amazon to však odmítá. Poukazuje na to, že na pracovníky ve skladech pohlíží jako na zaměstnance v logistice, a tvrdí, že ve srovnání se standardní mzdou v tomto sektoru jsou jejich platy nadprůměrné.

Německo je pro americkou firmu druhým největším trhem po Spojených státech. Amazon má v Německu devět distribučních center. Ve skladech zde dohromady zaměstnává devět tisíc lidí a dalších 14 tisíc sezonních pracovníků. Stávky loni před Vánocemi zasáhly tři logistická střediska v Německu, ale společnost tvrdí, že na dodání zboží se to neprojevilo.

Pondělní krátkodobá varovná stávka se má pokusit přimět vedení firmy, aby se vrátilo k jednacímu stolu. Odbory však varovaly, že protestní akci mohou rozšířit i do dalších center a stávky mohou trvat více dní.

Amazon plánuje vybudovat dvě distribuční centra v České republice. Jedno má být v Dobrovízi u Prahy a druhé v okolí Brna. Brněnské zastupitelstvo nedávno neschválilo prodej pozemků na území vybraném Amazonem. Jihomoravský kraj pak nabídl firmě pozemky u brněnského letiště. Na vyjádření Amazonu se čeká.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ