Rusko údajně přesunulo část z amerických dluhopisů a pokladničních poukázek v držení své centrální banky mimo území USA, aby se tak zbavilo možnosti jejich zmražení. Na odliv dluhopisů upozoňují čísla americké centrální banky Fed.
Fed spravuje americké dluhopisy v držení cizích centrálních bank. Jen za týden mezi pátým a dvanáctým březnem však jejich celková hodnota poklesla o 3,5 procenta neboli o 105 miliard dolarů, jak vyplývá ze zprávy samotného Fedu. Jde o největší propad od roku 2002.
Spekuluje se, že za odlivem stojí především Rusko, kteří se přesunutím dluhopisů mimo dosah Fedu snaží bránit jejich možnému zmrazení americkou stranou v případě rozpoutání sankcí kvůlu eskalaci napětí na krymském poloostrově.
"Děje se to, aby nemohly být (dluhopisy) zmraženy." tvrdí šéf měnových strategií v Brown Brothers Harriman Marc Chandler. "Z logiky věco vyplývá, že Rusko se připravuje na možné sankce." Jak Chandler dále poznamenal podobně se Rusové chovali v roce 1957, když převedli americké dluhopisy ve svém držení do Londýna, aby se vyhnuli jejich zmražení kvůli své invazi do Maďarska.
Podle dat agentury Bloomberg drží Rusko americké dluhopisy a pokladniční poukázky v celkové hodnotě 139 miliard dolarů, což odpovídá asi jednomu procentu z celkového množství a řadí Rusko na deváté místo z hlediska zemí.