Český prezident Václav Klaus dnes během návštěvy Bruselu ostře kritizoval posilování finančního dohledu v EU. Na tom se po složitých debatách unie dohodla teprve nedávno.
"To je podle mého názoru cesta k záhubě. A já to kritizuji úplně stejně, jako to kritizuje naše centrální banka. Tudy cesta nevede," řekl Klaus českým novinářům před začínajícím summitem více než čtyř desítek evropských a asijských zemí. Novou podobu finančního dohledu v EU definitivně schválili 22. září europoslanci. Předtím jí daly zelenou členské země.
Reforma má podle zastánců zabránit opakování finanční krize z let 2008 a 2009. Kritici upozorňují, že národní státy ztratí část pravomocí a dohledu nad vlastními bankami na úkor unijních institucí.
Základ nové podoby unijního finančního dohledu, která by měla začít fungovat od počátku příštího roku, mají tvořit čtyři nové instituce. Tři z nich budou dohlížet na banky, pojišťovny a finanční trhy. Čtvrtá bude sledovat vznik případných rizik v členských státech EU pro celou unijní ekonomiku.
Česku od začátku jednání vadilo, že nové dohledové orgány by mohly zasahovat do chodu jednotlivých finančních institucí a jejich slovo by bylo větší než slovo národních regulátorů. Podobné výhrady měla původně i Velká Británie, ta se ale nakonec spokojila s tím, že jeden z úřadů bude sídlit v Londýně.
Konečná dohoda počítá s tím, že národní regulátor bude schopný zvrátit rozhodnutí unijního regulátora v případě, že unijní verdikt bude mít důsledky pro národní rozpočet. Stát však bude muset své "odvolání" řádně vysvětlit, argumentování malichernými důvody má zabránit speciální klauzule. Nová podoba unijního dohledu ovšem neřeší, kdo ponese odpovědnost za škody, které může způsobit špatné rozhodnutí unijního regulátora.