Soudní proces s vládcem hedgeového fondu Galleon Group Rajem Rajaratnamou může mít neblahé následky dokonce pro bankovního titána Goldman Sachs, poradenský kolos McKinsey nebo například pro počítačové impérium International Business Machines. Svědectví v procesu mohou poškodit pověst těchto firem a mohou vyvolat žaloby proti nim.
Rajaratnam je totiž obviněn, že obchodoval na základě neveřejných informací - tzv. insider trading - od lidí z těchto společností. Informace ale získával rovněž od pracovníků Morgan Stanley nebo ratingové agentury Moody´s Investors Service, která dnes snížila rating Řecku. Miliardáři, který je původem ze Srí Lanky, hrozí vězení v délce přes deset let.
Firmy, od nichž informace proudily k pracovníkům Galleon Group, budou vysvětlovat, jak se důvěrná data dostala k traderům hedgeového fondu. Záměrné poskytování dat spřáteleným obchodníkům může být přitom oporou pro žaloby jednotlivých společností, sdělil agentuře Bloomberg právník Mark Rifkin zastupující investory. "Jestliže společnost z jakéhokoli důvodu udělá rozhodnutí, že chce poskytnout informace jen vybraným jedincům, tak je to podle mého názoru protiprávní," dodal.
Sám Rajaratnam odmítá jakékoli protiprávní jednání. Proti němu ovšem svědčí jeho bývalí spolupracovníci, kteří se rozhodli spolupracovat s americkými úřady. Podle vyšetřovatelů využíval síť obchodníků s cennými papíry, pracovníků firem a kolegů, aby vydělával 45 milionů dolarů a to po dobu sedmi let. Rajaratnam ovšem tvrdí, že obchody byly uskutečněny jen na základě výzkumu Galleonu a že investiční poradci běžně hovoří s představiteli firem, aby získali nové informace.