Americké automobilky loni prodaly 10,4 milionu osobních a lehkých užitkových vozů. To je nejméně za posledních 27 let a proti roku 2008 je to propad zhruba o 21 procent. Nejvíce tratila automobilka General Motors, naopak ke konci roku se zvýšily prodeje Fordu a Toyoty.
Za dramatickým poklesem prodeje jsou hlavně hospodářské problémy a špatná situace na trhu práce. Řada lidí kvůli obavám ze ztráty zaměstnání nákup vozu odložila. Zdaleka nejhůře si vedly tradiční americké ikony, tedy General Motors a Chrysler. Obě automobilky loni prošly bankrotem a zotavily se díky mohutné finanční injekci ze strany vlády. Na kolena je srazila hospodářská recese a především finanční krize, kvůli které zamrznul úvěrový trh. Firmy tak prodej aut nemohly podpořit ani přes své finanční divize.
Vítězi loňského roku jsou na americkém trhu jednoznačně zahraniční automobilky, hlavně levná asijská konkurence. Je to především jihokorejský Hyundai se svou dceřinou společností Kia Motors, bodovala však i japonská automobilka Subaru. Ta se specializuje na menší a sportovně užitková auta s pohonem všech čtyř kol.
Prosinec už sice přinesl dílčí zlepšení, to se ale netýkalo všech automobilek. Lépe si vedli hlavně ti, kteří prodávají menší a levnější auta. Fordu, Hondě, Toyotě a Nissanu loňský prodej silně klesl, prosinec už se ale nesl ve znamení relativně silného růstu. "Už to není taková katastrofa," řekl k prodeji automobilů z konce roku analytik společnosti IHS Global Insight Aaron Bragman.
ČTĚTE TAKÉ: Ford vydělal za třetí kvartál téměř miliardu dolarů
Z trojice největších amerických automobilek loni bankrotu unikl pouze Ford. Ten si i v celoročním srovnání vedl lépe než jeho dva největší domácí konkurenti. Prodej mu klesl o 15 procent, zatímco Chrysleru o 36 procent a General Motors o 30 procent. Chrysler prodal jen 931 tisíc automobilů, což je nejhorší výsledek od roku 1962. Firmě chybí nové atraktivní modely, kvůli horší kvalitě se potýká i se špatnou pověstí. Prosinec byl ale i pro Chryslera příznivější, i když se automobilce prodej dál snižoval. Pokles proti listopadu činil asi čtyři procenta.
Automobilce General Motors v prosinci prodej klesl o 5,7 procenta. Firma se snažila na trhu zabodovat užší nabídkou, protože v rámci reorganizace se zbavila značek Saturn, Saab, Pontiac a Hummer. Zcela odlišně si v prosinci vedl Ford, jemuž se odbyt proti listopadu
zvýšil o 33 procent. Velký zájem automobilka zaznamenala o vozy střední kategorie. Loni se také Fordu poprvé od roku 1995 podařilo zvýšit podíl na americkém trhu. Zákazníci měli zájem hlavně o úsporné vozy, jako je středně velký model Ford Fusion. Dobře se ale prodávaly i kompaktní vozy Focus či crossover Escape.
I loni platilo, že pozice na americkém trhu si upevňovaly hlavně asijské automobilky. Hyundai zvýšil prodej o osm procent, Kia prodala skoro o deset procent vozů více než v roce 2008. Jen za prosinec Kia zvedla odbyt o 44 procent. Obě automobilky se specializují na menší a levnější vozy, o které je v USA zájem právě v horších časech.
Loňský rok příliš nevyšel japonské automobilce Toyota, která v USA prodala o 20 procent vozů méně než v předchozím roce. V prosinci už se ale odbyt zvýšil o 32 procent. Toyota předpokládá, že v letošním roce se jí už bude odbyt opět zvyšovat, ale zřejmě jen mírně. Obecně se ale v USA loni prodalo nejméně aut od roku 1982, kdy byla Amerika v recesi. Tehdy automobilky podle údajů AutoInfoBank prodaly pouze 10,3 milionu vozů.
Ilustrační foto: Karel Šanda, Profimedia.cz