Provozní zisk Volkswagenu v pololetí stoupl o sedm procent

Ekonomika
20. 7. 2016 18:35
Logo Volkswagenu.
Logo Volkswagenu.

Provozní zisk německého automobilového koncernu Volkswagen v letošním prvním pololetí stoupl o sedm procent na 7,5 miliardy eur (202,6 miliardy korun), a výrazně tak překonal odhady trhu. Největší evropská automobilka si však dala stranou dalších 2,2 miliardy eur (59,4 miliardy korun) na uhrazení nákladů spojených s emisním skandálem. Společnost to uvedla v předběžném sdělení. Podrobnou pololetní výsledkovou zprávu zveřejní příští týden ve čtvrtek.

Po očištění o mimořádné položky činil pololetní provozní zisk Volkswagenu 5,3 miliardy eur. Oproti stejnému období před rokem to je propad o 22 procent.

Mimořádné náklady, které činí zmíněných 2,2 miliardy eur, souvisejí především s právními spory, které firmě hrozí hlavně v Severní Americe. Volkswagen si dal kvůli nákladům spojeným s řešením emisní aféry už dříve stranou 18 miliard dolarů.

Nečekaně lepší výsledky za prvních šest měsíců roku jsou podle některých analytiků náznakem, že zotavování z rozsáhlé emisní aféry již možná nabírá na síle. Akcie firmy po dnešním sdělení zamířily vzhůru a přidávaly více než pět procent. "tisková zpráva zahajuje posun správným směrem," uvedli podle agentury Reuters v komentáři analytici společnosti Barclays.

Volkswagen uvedl, že na lepším provozním výsledku se podílela stejnojmenná značka Volkswagen, růst na automobilovém trhu v Evropě, snižování nákladů a návrat zakázek na velké firemní flotily. Obtížná situace ale nadále panuje především v Jižní Americe a v Rusku a problémem jsou také kolísavé směnné kurzy. Koncern, do kterého patří i mladoboleslavská Škoda Auto, tudíž nadále předpokládá, že příjmy celé skupiny se za celý rok o pět procent sníží.

Volkswagen se v USA i jinde potýká s následky skandálu kolem manipulace s měřením emisí. Aféra propukla loni v září, když americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Koncern pak přiznal, že jenom v USA je tímto softwarem vybaveno takřka 570 tisíc vozů.

Letos v červnu koncern přistoupil na to, že za urovnání vládních a spotřebitelských žalob souvisejících se skandálem v USA zaplatí až 15,3 miliardy dolarů.

Nedávno zažalovaly Volkswagen i jeho divize Audi a Porsche kvůli tomuto skandálu americké státy New York, Massachusetts a Maryland.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Markus Schreiber

Další čtení

Hlavním tématem jarního zasedání MMF a SB jsou Trumpova cla a obchodní dohody

Ekonomika
22. 4. 2025

Prodej chytrých hodinek v Česku loni stoupl o pět procent

Ekonomika
21. 4. 2025

Vývoz známého italského sýra Grana Padano byl loni rekordní

Ekonomika
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ