PRŮVODCE KRIZÍ: Proč krachují americké banky?
16.09.2008 14:42 Analýza
Krachy velkých amerických bank jsou pokračováním laviny, kterou před více než rokem spustily problémové hypotéky pro chudé Američany. Další bankroty mohou následovat. Nikdo neví, o kolik vážnější krize ještě může být a kdy skončí.
ČTĚTE TAKÉ: PRŮVODCE KRIZÍ: Jak krach bank pocítí Češi?
Vše začalo loni v srpnu. Tehdy zbankrotovaly dva fondy investiční banky Bear Stearns - vinu měly nesplácené hypotéky. Začalo se mluvit o tom, že velké množství chudých Američanů není schopno splácet hypotéky, které jim předtím banky, lačné úroků, ochotně poskytly. Pravidla půjčování se ukázala být příliš měkká.
Nastalo velké účtování. Velké banky jedna po druhé oznamovaly, kolik miliard špatných úvěrů budou muset odepsat a jaké ztráty jim to způsobí. V důsledku toho padali šéfové bank. Začalo se propouštět. Akcie finančních firem šly dolů.
ČTĚTE TAKÉ: Rezignoval šéf Citigroup, největší americké banky
Hypoteční krize zasáhla nejen přímé poskytovatele půjček na bydlení, ale i mnohé další finanční instituce, které se na následném „kolotoči" hypoték podílely. Banky totiž balily hypoteční smlouvy spolu s dalšími aktivy do úhledných balíčků a samy si s nimi na trh chodily pro peníze. Ty se totiž musí točit, a tak se balíčky rozšířily do systému. Epidemie vypukla ve chvíli, kdy bankéřům došlo, že cenné papíry, které drží v ruce, žádnou hodnotu vlastně nemají.
ČTĚTE TAKÉ: Světovým bankovním kolosům hrozí obrovské ztráty
Najednou nebylo co půjčovat, v americkém bankovním systému chyběly peníze. Zamrzlo úvěrování, ekonomika zpomalovala, dolů šly akcie amerických podniků. Aby se systém nezhroutil, začala americká centrální banka (FED) ve velké míře sama poskytovat bankám finanční injekce.
ČTĚTE TAKÉ: FED půjčí bankám 200 miliard, akcie letí nahoru
Epidemie už mezitím překročila hranice USA. Velké odpisy hlásily i banky v Evropě, ale nemělo zůstat jen u obřích ztrát. V březnu došel kapitál americké investiční bance Bear Stearns. Ruiny odsouzené k bankrotu se za vydatné pomoci státu (očistil ji od špatných aktiv) ujala banka JP Morgan Chase.
ČTĚTE TAKÉ: Sázka na pád Bear Stearns se zhodnotila o 40 tisíc procent
Pár měsíců se zdálo, že už situace nemůže být horší a že konec hypoteční a úvěrové krize není tak zas až tak daleko.
Nebylo to tak. Tento měsíc musela americká vláda převzít kontrolu nad finančními institucemi Fredie Mac a Fannie Mae. Jejich funkcí je vykupovat od finančních ústavů hypotéky (refinancování) a garantovat polovinu všech hypotečních úvěrů v zemi. Krach Fredie a Fannie by ekonomiku uvrhl hluboko do recese.
ČTĚTE TAKÉ: Fannie Mae a Freddie Mac putují do rukou vlády
Tento týden přišla další rána - krach oznámila banka Lehman Brothers; Merril Lynch byla nuceně prodána Bank of America. Ačkoliv Lehman volal po stejné pomoci, jaké se dostalo Bear Stearns, stát tentokrát zůstal stranou, precedens nezafungoval.
ČTĚTE TAKÉ: Wall Street krachuje: končí Lehman Bros. i Merrill Lynch
Největší finanční ústavy na Wall Street jsou v troskách, z významných investičních bank se drží už jen Morgan Stanley a Goldman Sachs. Největší světová pojišťovna AIG balancuje na hranici bankrotu. Není jisté, co se stane dál.
ČTĚTE TAKÉ: Krachy na Wall Street: je na řadě AIG?
Ačkoliv krize postihla především Spojené státy, vliv má na celý svět. Akciové trhy na celém světě reagují na špatné zprávy z Ameriky poklesem. Problémy bank totiž znamenají nedostupnost kapitálu pro firmy, které nebudou moci investovat do rozvoje a vyrábět, ekonomika zpomalí. Ropa opustila hvězdné výšiny a je pod sto dolary za barel - ceny paliva nemá co hnát vzhůru, spotřeba neporoste. Podobně je tomu i s dalšími komoditami. Na trzích panuje pesimismus a investoři s obavami očekávají, co se v příštích dnech ještě stane. Už teď mnozí situaci přirovnávají k Velké hospodářské krizi ze třicátých let. Příštích několik týdnů ukáže víc.
ČTĚTE TAKÉ: GLOSA DNE: Krach na Wall Street ustavuje nový řád
Foto: AP, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.